De Smet Booster Club Relays


Thursday at De Smet
Boys Division
• Team Scores — James Valley Christian 102, Hamlin 62, De Smet 61, Sioux Valley 56, Langford Area 47, Redfield-Doland 43, Miller 41, Chester Area 41, Lake Preston 41, Castlewood 37, Northwestern 32, Florence-Henry 25, Hitchcock-Tulare 21, Wolsey-Wessington 18, Sanborn Central-Woonsocket 11, Deubrook Area 11, Dell Rapids St. Mary 11, Howard 9, Flandreau 9, Sunshine Bible Academy 8, Iroquois 6, Wessington Springs 5, Great Plains Lutheran 2, Highmore-Harrold 2, Estelline-Hendricks 1.
• 110-Meter Hurdles — 1. Cade Poppen, Ham, :15.39; 2. Mason Larson, LA, :15.8; 3. Karlus Waldner, JVC, :17.23; 4. Hunter Bierne, Ham, :17.85; 5. Nash Grantham, Ham, :18.36; 6. Josh Roth, DS, :19.08; 7. Dillon Fliehe, RD, :19.09; 8. Michael Witte, Fla, :19.37.
• 300 Hurdles — 1. Spens Schlicht, SCW, :44.18; 2. Mason Larson, LA, :44.71; 3. Ty Hofer, HT, :46.05; 4. Byron Bumann, LP, :46.92; 5. Ethan Geraets, DRSM, :47.44; 6. Karlus Waldner, JVC, :47.65; 7. Zander Widener, LA, :47.71; 8. Hunter Bierne, Ham, :47.72.
• 100 Dash — 1. Riley Greenhoff, CA, :11.07; 2. Kaden Eng, CW, :11.32; 3. Harley Gibbs, LA, :11.57; 4. Karst Hunter, Mil, :11.74; 5. Ryan Wager, JVC, :11.88; 6. Zane Cuccaro, JVC, :11.93; 7. Tyler Schwartz, SV, :11.94; 8. Riley Resmen, GPL, :11.95.
• 200 Dash — 1. Riley Greenhoff, CA, :22.8; 2. Kaden Eng, CW, :23.54; 3. Devin Lohr, CA, :23.87; 4. Harley Gibbs, LA, :24.08; 5. Kyle Hamilton, HT, :25.12; 6. Isaac Suchor, RD, :25.22; 7. Tate Larsen, LP, :25.39; 8. Ethan Nelson, WW, :25.4.
• 400 Dash — 1. Kirby Antonen, Ham, :53.06; 2. Grant DeWitt, FH, :53.71; 3. Corbin Nei, CW, :53.74; 4. Zech Clemens, NW, :54.02; 5. Chance Niemann, Ham, :54.25; 6. Samuel Callies, How, :55.55; 7. Zach Kleinsasser, JVC, :57.43; 8. Tate Larsen, LP, :58.01.
• 800 Run — 1. Grant DeWitt, FH, 2:08.99; 2. Joshua Wieting, JVC, 2:10.99; 5. Corbin Nei, CW, 2:11.68; 4. Joe Woodring, RD, 2:13.26; 6. Jarret Haven, NW, 2:15.11; 7. Elijah Hamilton, JVC, 2:16.72; 8. Baylor Beck, DS, 2:18.29.
• 1,600 Run — 1. Rhett McMasters, LP, 4:58.21; 2. Baylor Beck, DS, 4:59.25; 3. Braden Held, JVC, 5:00.4; 4. Jarret Haven, NW, 5:03.49; 5. Dalton Howe, RD, 5:05.62; 6. Chris Mohr, CA, 5:06.89; 7. Joshua Wieting, JVC, 5:10.67; 8. Mason Ramlo, DA, 5:10.83.
• 3,200 Run — 1. Rhett McMasters, LP, 10:58.77; 2. Daniel Aroyoa, JVC, 11:03.61; 3. Dalton Howe, RD, 11:19.81; 4. Gabriel Hobbie, Fla, 11:32.15; 5. Jace Haven, NW, 11:34.08; 6. Orlando Cruz, RD, 11:37.65; 7. Connor Bertsch, Mil, 11:40.66; 8. Jordan Kjenstad, GPL, 11:56.09.
• Discus — 1. Koby Spader, DS, 132-5; 2. Jaron Waters, WW, 124-5.75; 3. Byron Bumann, LP, 123-7.5; 4. Brennan Stoltenburg, SV, 118-10.25; 5. Alex Cruz, RD, 115-4; 6. Justin Heyn, CW, 113-8.75; 7. Jon Schweitzer, RD, 111-6.25; 8. Daniel Tonga, NW, 110-9.
• Shot Put — 1. Koby Spader, DS, 43-4; 2. Brennan Stoltenburg, SV, 42-6.5; 3. Caleb DeBoer, Mil, 42-2; 4. Jaron Waters, WW, 41-10; 5. Mitchell Noem, Ham, 41-2.5; 6. Alex Cruz, RD, 40-4; 7. Jharett Bloomrader, HH, 40-0; 8. Jake Schneider, SV, 39-11.5.
• High Jump — 1. Cade Poppen, Ham, 5-10; 2. Trevin Holland, DS, 5-10; 3. Colton Spader, How, 5-10; 4. Nash Grantham, Ham, 5-8; 5. Trevor Olson, SV, 5-6; 6. Josh Roth, DS, 5-6; 7. Logan Gaspar, DRSM, 5-6; 8. Jasper Denison, LP, 5-6.
• Long Jump — 1. Darrian Hood, JVC, 20-0.5; 2. Jarek Kindle, Mil, 19-9; 3. Ty Hofer, HT, 19-2; 4. Trevin Holland, DS, 18-9; 5. Lane VanderWal, SV, 18-5.5; 6. Josh Roth, DS, 18-2.5; 7. Jacob Bich, Iro, 18-2; 8. Hunter Bierne, Ham, 17-11.
• Triple Jump — 1. Darrian Hood, JVC, 41-1; 2. Kade Larson, LA, 38-11; 3. Clayton Koppatschek, DA, 38-6.25; 4. Lane VanderWal, SV, 37-10.75; 5. Caleb Waldner, Iro, 37-8.5; 6. Hunter Bierne, Ham, 37-2.25; 7. Weston Geraets, DRSM, 36-10; 8. Caleb Schentzel, NW, 35-10.
• 400 Relay — 1. Miller (Jarek Kindle, Garrett Knox, Joey Simpson, Karst Hunter) :46.16; 2. James Valley :46.6; 3. Sioux Valley :37.22; 4. Langford Area :47.44; 5. Hamlin :47.48; 6. Flandreau :48.13; 7. De Smet :48.5; 8. Redfield-Doland :48.57.
• 800 Relay — 1. Miller (Jarek Kindle, Garrett Knox, Joey Simpson, Karst Hunter) 1:37.9; 2. Sioux Valley 1:38.06; 3. Redfield-Doland 1:39.82; 4. Langford Area 1:40.01; 5. Chester Area 1:40.14; 6. Wolsey-Wessington 1:41.49; 7. Hitchcock-Tulare 1:41.59; 8. Estelline-Hendricks, 1:43.74.
• 1,600 Relay — 1. James Valley Christian (Zane Zuccaro, Darrian Hood, Zach Kleinsasser, Colton Schweigert) 3:45.27; 2. Chester Area 3:47.54; 3. Castlewood 3:52.27; 4. Sioux Valley 3:53.78; 5. Redfield-Doland 3:54.02; 6. Hitchcock-Tulare 3:57.8; 7. Florence-Henry 3:57.82; 8. Wolsey-Wessington 4:01.27.
• Medley Relay — 1. James Valley Christian (Zane Zuccaro, Ryan Wager, Michael Waldner, Colton Schweigert) 4:00.3; 2. Sioux Valley 4:08.34; 3. Lake Preston 4:15.84; 4. Wessington Springs 4:17.66; 5. De Smet 4:19.37; 6. Northwestern 4:21.24; 7. Deubrook Area 4:22.67; 8. Hamlin 4:25.55.
• 3,200 Relay — 1. James Valley Christian (Joshua Wieting, Michael Waldner, Braden Held, Colton Schweigert) 8:41.37; 2. Sunshine Bible Academy 8:44.54; 3. Northwestern 9:09.9; 4. Florence-Henry 9:12.95; 5. De Smet 9:13.74; 6. Dell Rapids St Mary 9:25.65; 7. Deubrook Area 9:30.99; 8. Sanborn Central-Woonsocket 9:33.18.

Girls Division
Team scores: 1, Deubrook Area, 105.50; 2, Hamlin, 56; 3, Lake Preston, 52.50; 4, Sioux Valley, 51; 5, Estelline-Hendricks, 49; 6, Wolsey-Wessington, 47; 7 (Tied), Northwestern, 39; Howard, 39; 9, Chester Area, 34; 10, Flandreau, 33; 11, James Valley Christian, 31; 12, Miller, 27; 13, Redfield-Doland, 26; 14, Dell Rapids St. Mary, 25; 15, Castlewood, 21; 16, Langford Area, 19; 17, De Smet, 18; 18 (Tied), Sanborn Central-Woonsocket, 10; Sunshine Bible Academy, 10; 20, Great Plains Lutheran, 4; 21, Florence-Henry 3; 22, Highmore-Harrold, 2.
Individual results
100: 1, Makenna Larson, CA, 12.67; 2, Miranda Lakness, HA, 12.81; 3, Rylie Brown, LP, 12.93; 4, Ashtyn Bertram, F, 13.04; 5, Adyson Dwight, L, 13.18; 6, Alanna Hood, JVC, 13.21; 7, Anna Fritze, GPL, 13.46; 8, Sydney Schell, NW, 13.68.
200: 1, Makenna Larson, CA, 26.55; 2, Miranda Lakness, HA, 26.80; 3 (Tied), Ashley Vandermeer, DE, 27.03; Rylie Brown, LP, 27.03; 5, Ashtyn Bertram, F, 27.14; 6, Adyson Dwight, L, 27.58; 7, Sydney Schell, NW, 28.56; 8, Rynn Osthus, DS, 28.71.
400: 1, Adyson Dwight, L, 1:03.21; 2, Ella Heinitz, DRSM, 1:03.96; 3, Miranda Lakness, HA, 1:04.52; 4, Rynn Osthus, DS, 1:05.11; 5, Caycee Guinn, SCW, 1:07.00; 6, Citori Rentz, HOW, 1:07.44; 7, Brooklin Kreger, L, 1:07.51; 8, Taylor Lindsey, SCW, 1:07.64.
800: 1, Josie Olsen, DE, 2:32.72; 2, Shaylee DeBeer, DE, 2:35.57; 3, Ella Heinitz, DRSM, 2:41.67; 4, Mackenzie Everson, C, 2:42.49; 5, Joeve Krier, DE, 2:43.94; 6, Tana Harrington, DRSM, 2:44.53; 7, Oakley Jandreau, HH, 2:46.04; 8, Jennilee Hoyer, CA, 2:51.00.
1600: 1, Josie Olsen, DE, 5:32.81; 2, Ashlyn DeKnikker, LP, 5:34.41; 3, Ellie Olsen, DE, 5:59.75; 4, Madeline Hursey, F, 6:02.76; 5, Joeve Krier, DE, 6:04.00; 6, Karilyn Wieting, JVC, 6:10.02; 7, Kaylee Johnson, EH, 6:11.21; 8, Brynn Alfson, HA, 6:12.39.
3200: 1, Jessica Boekelheide, NW, 12:52.26; 2, Peyton Groft, NW, 13:02.05; 3, Emma Neises, HOW, 13:02.38; 4, Madelynn Brantner, JVC, 13:22.27; 5, Andrea Vandermeer, DE, 13:38.02; 6, Karli Sharp, FH, 13:40.63; 7, Abby Kate Hamilton, JVC, 13:40.98; 8, Hannah Kratz, GPL, 13:53.29.
100 hurdles: 1, Kadye Fernholz, MIL, 17.03; 2, Alaina Dale, JVC, 17.90; 3, Katelynn Hawley, EH, 18.20; 4, Baylea Lucas, SV, 18:36; 5, Josalyn Wipf, JVC, 18.72; 6, Chloe Grantham, HA, 19.00; 7, Joclyn Haven, NW, 19.08; 8, Nikole Ziegler, SV, 19.14.
300 hurdles: 1, Abbey Strait, C, 49.57; 2, Raquel Nelson, WW, 51.44; 3, Cortney Bauman, DE, 51.94; 4, Rylie Gall, RD, 52.24; 5, Chloe Grantham, SV, 52.64; 6, Baylea Lucas, SV, 52.91; 7, Abby Ketelhut, MIL, 53.40; 8, Lindsey Wilken, SBA, 54.67.
400 relay: 1, Lake Preston, (Ashley Neely, Lindsay Hillestad, Madison Perkins, Rylie Brown), 53.35; 2, Howard, 55.06; 3, Estelline-Hendricks, 55.63; 4, Redfield-Doland, 55.67; 5, Miller, 55.73; 6, Northwester, 55.83; 7, Sioux Valley, 55.89; 8, Hamlin, 56.32.
800 relay: 1, Lake Preston, (Ashley Neely, Lindsay Hillestad, Ashlyn DeKnikker, Rylie Brown), 1:52.62; 2, Wolsey-Wessington, 1:56.51; 3, Deubrook Area, 1:56.74; 4, Estelline-Hendricks, 1:56.79; 5, Redfield-Doland, 1:57.00; 6, Flandreau, 1:57.22; 7, Sioux Valley, 1:57.32; 8, Castlewood, 1:59.51.
1,600 relay: 1, Deubrook Area, (Shaylee DeBeer, Ashley Vandermeer, Josie Olsen, Cortney Bauman), 4:26.67; 2, Redfield-Doland, 4:27.34; 3, Howard, 4:31.63; 4, Castlewood, 4:35.76; 5, Flandreau, 4:39.20; 6, Lake Preston, 4:41.82; 7, Wolsey-Wessington, 4:43.60; 8, Sioux Valley, 4:47.59.
3,200 relay: 1, Deubrook Area, (Shaylee DeBeer, Ashley Vandermeer, Josie Olsen, Cortney Bauman), 10:23.17; 2, Flandreau, 10:52.95; 3, James Valley Christian, 10:55.07; 4, De Smet, 11:00.13; 5, Northwestern, 11:08.30; 6, Hamlin, 11:19.10; 7, Wolsey-Wessington, 11:19.38; 8, Sanborn Central-Woonsocket, 11:23.86.
Medley relay: 1, Lake Preston (Madison Perkins, Lindsay Hillestad, Ashley Neely, Ashlyn DeKnikker), 4:49.15; 2, Wolsey-Wessington, 4:49.15; 3, Hamlin, 4:51.57; 4, De Smet, 4:56.17; 5, Sanborn Central-Woonsocket, 4:56.95; 6, Estelline-Hendricks, 5:02.13; 7, Deubrook Area, 5:05.86; 8, Great Plains Lutheran, 5:06.83.
High jump: 1, Madison Kizer, HOW, 5-03; 2, Nikole Ziegler, SV, 5-00; 3, Aleya Kizer, HOW, 4-10; 4, Lynsey Stevens, SV, 4-08; 5, Danielle Watson, NW, 4-08; 6, Kaylee Johnson, EH, 4-08; 7, Kennadi Buchholz, DS, 4-06; 8, Addie Rozell, RD, 4-06.
Long jump: 1, Lynsey Stevens, SV, 14-06; 2, Lindsey Wilken, SBA, 14-01.50; 3, Greta Johnson, EH, 13-10.50; 4, Makenna Larson, CA, 13-08; 5, Kamryn Schwartz, SV, 13-06.50; 6, Nikole Ziegler, SV, 13-04; 7, Trixie Jo Schlechter, DE, 13-00.50; 8, Kailen Krause, WW, 12-11.
Triple jump: 1, Ashley Vandermeer, DE, 34-06.50; 2, Shaylee DeBeer, DA, 34-03.50; 3, Lynsey Stevens, SV, 33-04.50; 4, Vonna Gail Schlechter, MIL, 32-07.50; 5, Kylie Beare, EH, 32-01; 6, Rylie Gall, RD, 32-00; 7, Sophie Johnson, EH, 31-11.50; 8, Nikole Ziegler, SV, 31-10.
Shot Put: 1, Faith Leiseth, HA, 39-07.50; 2, Taylor Sprecher, WW, 33-01.50; 3, Elise Brooks, MIL, 33-01; 4, Chrissy Stoltenberg, NW, 32-08.50; 5, Jadon Wages, CA, 32-06; 6, Katelynn Hawley, EH, 32-05; 7, Tiffany Vohlken, EH, 32-03; 8, Ruthe Lopez, SBA, 32-01.50.
Discus: 1, Taylor Sprecher, WW, 118-01; 2, Maddie Schwebach, DRSM, 115-07; 3, Faith Leiseth, HA, 111-01; 4, Tiffany Vohlken, EH, 105-09; 5, Ellen Thompson, F, 104-10; 6, Jadon Wages, CA, 101-08; 7, Tasha Vohlken EH, 99-00; 8, Dakota Alfson, CA, 97-09. 


Video News
More In Sports