Saturday at Heartland 4-H Rodeo Arena
1st Go
BAREBACK RIDING: 1. COLT HOKANA COLUMBIA, 72.0
BARREL RACING: 1. JILL DONNELLY ELK POINT, 17.251 ; 2. MADI MOODY LETCHER, 17.544 ; 3. TYRA HARRINGTON DELL RAPIDS, 17.594 ; 4. KRISTAN SOUKUP LAKE ANDES, 17.663 ; 5. ABIGAIL RICHIE BRISTOL, 17.778 ; 6. SAMI SCHUMACHER BERESFORD, 17.844 ; 7. KYLEE DONNELLY ELK POINT, 17.880 ; 8. TANA JO HARRINGTON DELL RAPIDS, 18.000 ; 9. TORY REINDERS HURON, 18.171 ; 10. MORGAN MAHLEN WATERTOWN, 18.286
BREAKAWAY ROPING: 1. JILL DONNELLY ELK POINT, 3.030 ; 2. SAWYER GILBERT BUFFALO, 3.440 ; 3. CHEYLEE NAGEL SPRINGFIELD, 3.480 ; 4. MAYSA DAVIDSON PARKSTON, 3.840 ; 5. KAYSEE CHRISTENSEN BERESFORD, 4.400 ; 6. CHLOE MUNSEN WHITE LAKE, 5.230 ; 7. KATE HELMER ANDOVER, 12.720 ; 8. BROOKE IOTT FLANDREAU, 12.940
Boy’s Cutting: 1. DILLON SACKETT ALCESTER, 67.0 ; 2. REIS BRULEY WILLOW LAKE, 66.0 ; 3. REECE ULLERICH HUMBOLDT, 65.0
GOAT TYING: 1. SAWYER GILBERT BUFFALO, 7.810 ; 2. KARSYN KRAUSE WESSINGTON, 9.050 ; 3. MADI MOODY LETCHER, 9.240 ; 4. JILL DONNELLY ELK POINT, 9.350 ; 5. ABIGAIL RICHIE BRISTOL, 9.740 ; 6. FELICIA LOWE HARTFORD, 9.780 ; 7. BROOKE IOTT FLANDREAU, 9.930 ; 8. RILEY DONNELLY ELK POINT, 10.900 ; 9. TORY REINDERS HURON, 10.970 ; 10. LANEY ULSCHMID HENRY, 12.320
Girl’s Cutting: 1. SAWYER GILBERT BUFFALO, 69.0 ; 2. SKYLER LUTTER ZELL, 64.0
POLE BENDING: 1. EMILEE MENDEL BALTIC, 21.347 ; 2. JILL DONNELLY ELK POINT, 21.397 ; 3. TYRA HARRINGTON DELL RAPIDS, 21.603 ; 4. TANA JO HARRINGTON DELL RAPIDS, 21.886 ; 5. TORY REINDERS HURON, 21.945 ; 6. RILEY DONNELLY ELK POINT, 21.961 ; 7. SKYLER LUTTER ZELL, 22.213 ; 8. BRITTANY WITTNEBEL CASTLEWOOD, 23.224 ; 9. SHELBY HILLER COLMAN, 23.742 ; 10. KENNEDY ROSS ABERDEEN, 24.180
Reined Cow Horse: 1. REECE ULLERICH HUMBOLDT, 139.0 ; 2. KYLEE DONNELLY ELK POINT, 136.5
STEER WRESTLING: 1. BROCK BELKHAM FLANDREAU, 11.510 ; 2. TREY WRIGHT HOUGHTON, 29.590
TEAM ROPING: 1. KOLE LATHAM/BROCK BELKHAM FLANDREAU, 15.200 2. TUCKER ROZELL/MAYSA DAVIDSON MANSFIELD, 15.810 3. CHAYSE MCKENNEY/SCOTT HALVERSON PARKER, 26.220 4. CARTER KENNEDY/TEAGAN MOSER BERESFORD, 37.
TIEDOWN: 1. DILLON SACKETT ALCESTER, 12.830 ; 2. BLAKE KONTZ FLANDREAU, 13.050 ; 3. KOLE LATHAM FLANDREAU, 15.680 ; 4. CHAYSE MCKENNEY PARKER, 15.930 ; 5. BROCK BELKHAM FLANDREAU, 18.320 ; 6. LOGAN BOWES BROOKINGS, 20.540 ; 7. TEAGAN MOSER WOLSEY, 20.780 ; 8. BRANT RUSCHE GARRETSON, 21.370 ; 9. SETH BACH FLORENCE, 28.600 ; 10. COLT HOKANA COLUMBIA, 28.830
Sunday at Heartland 4-H Rodeo Arena
2nd Go
BAREBACK RIDING: 1. COLT HOKANA COLUMBIA, SD 60.0
BARREL RACING: 1. JILL DONNELLY ELK POINT, SD 17.474 ; 2. KIAH ZOMER HARRISBURG, SD 17.592 ; 3. SAMI SCHUMACHER BERESFORD, SD 17.797 ; 4. MADI MOODY LETCHER, SD 17.857 ; 5. ABIGAIL RICHIE BRISTOL, SD 17.971 ; 6. TYRA HARRINGTON DELL RAPIDS, SD 18.070 ; 7. BRITTANY WITTNEBEL CASTLEWOOD, SD 18.255 ; 8. KATLYN KNOLL AVON, SD 18.319 ; 9. TORY REINDERS HURON, SD 18.356 ; 10. KRISTAN SOUKUP LAKE ANDES, SD 18.477
BREAKAWAY ROPING: 1. SAWYER GILBERT BUFFALO, SD 2.500 ; 2. JILL DONNELLY ELK POINT, SD 2.650 ; 3. CHEYLEE NAGEL SPRINGFIELD, SD 3.180 ; 4. SARA HEMMINGSON BRADLEY, SD 3.200 ; 5. KYLEE DONNELLY ELK POINT, SD 3.620 ; 6. SKYLER LUTTER ZELL, SD 3.690 ; 7. BAILEY WICKRE GARY, SD 3.910 ; 8. HALEY FELDHAUS HOWARD, SD 3.950 ; 9. TAYLOR HENKEL MTCHELL, SD 4.440 ; 10. BRITTANY WITTNEBEL CASTLEWOOD, SD 4.520
BULL RIDING: 1. BLADE FORMAN REE HEIGHTS, SD 66.0
Boy’s Cutting: 1. REIS BRULEY WILLOW LAKE, SD 70.0 ; 2. DILLON SACKETT ALCESTER, SD 63.0
GOAT TYING: 1. SAWYER GILBERT BUFFALO, SD 7.740 ; 2. MADI MOODY LETCHER, SD 8.500 ; 3. LEXY LEISCHNER PARKSTON, SD 8.970 ; 4. RILEY DONNELLY ELK POINT, SD 9.340 ; 5. KARSYN KRAUSE WESSINGTON, SD 9.600 ; 6. CALLY ANDERSON HURON, SD 9.750 ; 7. MAYSA DAVIDSON PARKSTON, SD 9.980 ; 8. SARA HEMMINGSON BRADLEY, SD 10.000 ; 9. SHELBY HILLER COLMAN, SD 10.650 ; 10. TORY REINDERS HURON, SD 10.650
Girl’s Cutting: 1. SKYLER LUTTER ZELL, SD 69.0 ; 2. SAWYER GILBERT BUFFALO, SD 68.0
POLE BENDING: 1. JILL DONNELLY ELK POINT, SD 21.176 ; 2. RILEY DONNELLY ELK POINT, SD 21.320 ; 3. EMILEE MENDEL BALTIC, SD 21.332 ; 4. TYRA HARRINGTON DELL RAPIDS, SD 21.543 ; 5. KATLYN KNOLL AVON, SD 21.617 ; 6. SKYLER LUTTER ZELL, SD 22.106 ; 7. TORY REINDERS HURON, SD 22.294 ; 8. MORGAN MAHLEN WATERTOWN, SD 22.806 ; 9. AMANDA HAUGEN COLMAN, SD 22.923 ; 10. KENNEDY ROSS ABERDEEN, SD 22.993
Reined Cow Horse: 1. REECE ULLERICH HUMBOLDT, SD 137.0 ; 2. KYLEE DONNELLY ELK POINT, SD 66.0
TEAM ROPING: 1. CHAYSE MCKENNEY/SCOTT HALVERSON PARKER, SD 15.490 2. SETH BACH/JUSTIN TEKRONY FLORENCE, SD 15.680 3. KATE HELMER/TRIXIE JO SCHLECHTER ANDOVER, SD 18.280 4. KOLE LATHAM/BROCK BELKHAM FLANDREAU, SD 20.370 5. SUMMER PARKER/DILLON SACKETT CLEAR LAKE, SD 25.540 6. SHELBY HILLER/LAKE OIEN COLMAN, SD 26.120 7. CARTER KENNEDY/TEAGAN MOSER BERESFORD, SD 36.
TIEDOWN: 1. REECE ULLERICH HUMBOLDT, SD 13.280 ; 2. KOLE LATHAM FLANDREAU, SD 13.840 ; 3. CHAYSE MCKENNEY PARKER, SD 13.930 ; 4. BLAKE KONTZ FLANDREAU, SD 14.490 ; 5. MARK LEONHARDT GROTON, SD 15.740 ; 6. RICH MARONE PUKWANA, SD 18.940 ; 7. SHANE ANDERSEN HURLEY, SD 19.150 ; 8. BLAIR LAMMERS HARTFORD, SD 21.390 ; 9. TAYGEN KNIPPLING CHAMBERLAIN, SD 21.570 ; 10. TEAGAN MOSER WOLSEY, SD 22.260
River Region
High School Rodeo Standings
Highmore,
1st Go
BARREL RACING: 1. SYDNEY MAHER TIMBER LAKE, 17.700 ; 2. JOEY CARLEY PHILIP, 18.080 ; 3. KELSEY LENSEGRAV INTERIOR, 18.280 ; 4. LAYNA TIBBS FT. PIERRE, 18.440 ; 5. RACQUEL WIENTJES ONIDA, 18.440 ; 6. SYDNEY THEOBALD FT. PIERRE, 18.470 ; 7. NATALIE LEISINGER HIGHMORE, 18.480 ; 8. SAGE GABRIEL QUINN, 18.590 ; 9. HALLE KROEPLIN HIGHMORE, 18.690 ; 10. JOSIE WHITE TIMBER LAKE, 18.810
BREAKAWAY ROPING: 1. JOSI STEVENS ST. LAWRENCE, 3.120 ; 2. JOEY CARLEY PHILIP, 3.530 ; 3. TESSA MENZEL QUINN, 3.950 ; 4. KATY JADE O’DANIEL KADOKA, 4.060 ; 5. NATALIE LEISINGER HIGHMORE, 4.200 ; 6. SIERRA BRODKORB VIRGIL, 4.210 ; 7. EMMA COWAN PIERRE, 4.320 ; 8. SAIGE SCHUYLER HAMILL, 5.230 ; 9. JAMI ADDISON MURDO, 7.310 ; 10. LAINEE SCHONEBAUM BURKE, 12.330
BULL RIDING: 1. HUNTER JOHNSON KADOKA, 70.0 ; 2. ZACH FAEHNRICH MOBRIDGE, 60.0
Boy’s Cutting: 1. ZANE ZILVERBERG HOLABIRD, 71.0 ; 2. WILEY HEATH COLOME, 70.0 ; 3. MYLES KENZY IONA, 69.0 ; 4. BLASIUS STEFFEN GREGORY, 67.0 ; 5. TRAYER SCHMIDT WHITE RIVER, 66.0 ; 6. DYLAN FULTON ST. LAWRENCE, 63.0
GOAT TYING: 1. RACQUEL WIENTJES ONIDA, 8.250 ; 2. KELSEY LENSEGRAV INTERIOR, 8.320 ; 3. JOEY CARLEY PHILIP, 8.500 ; 4. SHEA HUSTED HARROLD, 8.890 ; 5. JOSIE WHITE TIMBER LAKE, 9.060 ; 6. NATALIE LEISINGER HIGHMORE, 9.290 ; 7. MACKAYLN FULTON ST. LAWRENCE, 9.670 ; 8. TESSA MENZEL QUINN, 10.360 ; 9. LORENDA LONG TIMBER LAKE, 10.630 ; 10. KATY JADE O’DANIEL KADOKA, 10.780
Girl’s Cutting: 1. SAGE GABRIEL QUINN, 71.0 ; 2. PAYSON BIRKELAND BELLE FOURCHE, 68.0 ; 3. EMMA COWAN PIERRE, 67.0 ; 4. CIARA STODDARD NORRIS, 65.0 ; 5. SAVANNAH LOESCH PIERRE, 62.0
POLE BENDING: 1. OAKLEY JANDREAU HIGHMORE, 21.173 ; 2. SAIGE SCHUYLER HAMILL, 21.659 ; 3. PRAIRIE RETZER LONG LAKE, 22.160 ; 4. LORENDA LONG TIMBER LAKE, 22.605 ; 5. CIARA STODDARD NORRIS, 22.763 ; 6. SYDNEY THEOBALD FT. PIERRE, 22.790 ; 7. JOSI STEVENS ST. LAWRENCE, 22.942 ; 8. JOSIE WHITE TIMBER LAKE, 22.970 ; 9. SIDNEY HUSSEY FT. PIERRE, 23.129 ; 10. MEGAN VANLIERE PIERRE, 23.878
Reined Cow Horse: 1. MYLES KENZY IONA, 148.0 ; 2. BLASIUS STEFFEN GREGORY, 140.0 ; 3. NATALIE LEISINGER HIGHMORE, 139.5 ; 4. WILEY HEATH COLOME, 136.0 ; 5. DAWSON PHILLIPS WINNER, 126.0
SADDLE BRONC: 1. DYLAN SCHOFIELD PHILIP, 71.0 ; 2. KOLTON SALONEN GREGORY, 60.0 ; 3. PEDRO DENNIS PHILIP, 54.0
STEER WRESTLING: 1. CARSON GOOD LONG VALLEY, 6.360 ; 2. KADE KINSELLA PIERRE, 9.530 ; 3. LUCAS KESSLER PIERRE, 9.750 ; 4. BEAU DEAN PLATTE, 10.410 ; 5. HUNTER JOHNSON KADOKA, 17.640 ; 6. LUKE HENINGER FT. PIERRE, 20.650
TEAM ROPING: 1. MYLES KENZY/BLASIUS STEFFEN IONA, 11.050 2. BEAU DEAN/WILEY HEATH PLATTE, 14.530 3. AUSTIN OLSON/KOLTON SALONEN WHITE RIVER, 18.
TIEDOWN: 1. BLASIUS STEFFEN GREGORY, 9.930 ; 2. LUKE HENINGER FT. PIERRE, 10.730 ; 3. BEAU DEAN PLATTE, 12.350 ; 4. DAWSON REEDY PHILIP, 12.390 ; 5. DAYCEN HUNT EAGLE BUTTE, 12.860 ; 6. MYLES KENZY IONA, 14.960 ; 7. DYLAN FULTON ST. LAWRENCE, 15.750 ; 8. ZANE ZILVERBERG HOLABIRD, 16.160 ; 9. CARSON GOOD LONG VALLEY, 16.820 ; 10. KADE KINSELLA PIERRE, 18.060
2nd Go
BARREL RACING: 1. SYDNEY MAHER TIMBER LAKE, SD 17.996 ; 2. MACKAYLN FULTON ST. LAWRENCE, SD 18.212 ; 3. KELSEY LENSEGRAV INTERIOR, SD 18.379 ; 4. JOSIE WHITE TIMBER LAKE, SD 18.446 ; 5. HALLE KROEPLIN HIGHMORE, SD 18.466 ; 6. OAKLEY JANDREAU HIGHMORE, SD 18.494 ; 7. SYDNEY THEOBALD FT. PIERRE, SD 18.607 ; 8. NATALIE LEISINGER HIGHMORE, SD 18.629 ; 9. TESSA MENZEL QUINN, SD 18.778 ; 10. JAYDA TIBBS FT. PIERRE, SD 18.858
BREAKAWAY ROPING: 1. KELSEY LENSEGRAV INTERIOR, SD 3.050 ; 2. JOEY CARLEY PHILIP, SD 3.180 ; 3. TESSA MENZEL QUINN, SD 3.540 ; 4. SAVANNAH KROGMAN WHITE RIVER, SD 3.860 ; 5. EMMA COWAN PIERRE, SD 4.210 ; 6. LAYNA TIBBS FT. PIERRE, SD 5.270 ; 7. JAMI ADDISON MURDO, SD 6.090 ; 8. LAINEE SCHONEBAUM BURKE, SD 12.340
BULL RIDING: 1. PEDRO DENNIS PHILIP, SD 63.0
Boy’s Cutting: 1. ZANE ZILVERBERG HOLABIRD, SD 71.0 ; 2. MYLES KENZY IONA, SD 70.0 ; 3. DYLAN FULTON ST. LAWRENCE, SD 68.0 ; 4. TRAYER SCHMIDT WHITE RIVER, SD 67.5 ; 5. WILEY HEATH COLOME, SD 67.0 ; 6. BLASIUS STEFFEN GREGORY, SD 61.0
GOAT TYING: 1. KELSEY LENSEGRAV INTERIOR, SD 8.160 ; 2. NATALIE LEISINGER HIGHMORE, SD 8.270 ; 3. TESSA MENZEL QUINN, SD 8.750 ; 4. CIARA STODDARD NORRIS, SD 9.290 ; 5. SHEA HUSTED HARROLD, SD 9.500 ; 6. JOSIE WHITE TIMBER LAKE, SD 9.850 ; 7. MEGAN VANLIERE PIERRE, SD 10.130 ; 8. JAYDA TIBBS FT. PIERRE, SD 10.180 ; 9. JOEY CARLEY PHILIP, SD 10.230 ; 10. LAINEE SCHONEBAUM BURKE, SD 10.540
Girl’s Cutting: 1. SAGE GABRIEL QUINN, SD 68.0 ; 2. CIARA STODDARD NORRIS, SD 66.0 ; 3. EMMA COWAN PIERRE, SD 65.0
POLE BENDING: 1. SYDNEY MAHER TIMBER LAKE, SD 21.182 ; 2. OAKLEY JANDREAU HIGHMORE, SD 21.297 ; 3. KELSEY LENSEGRAV INTERIOR, SD 21.740 ; 4. SYDNEY THEOBALD FT. PIERRE, SD 21.904 ; 5. SAGE GABRIEL QUINN, SD 22.111 ; 6. PRAIRIE RETZER LONG LAKE, SD 22.715 ; 7. JOSI STEVENS ST. LAWRENCE, SD 22.784 ; 8. CIARA STODDARD NORRIS, SD 23.197 ; 9. JOSIE WHITE TIMBER LAKE, SD 23.648 ; 10. MCKAYLA POINDEXTER PIERRE, SD 24.042
Reined Cow Horse: 1. MYLES KENZY IONA, SD 147.5 ; 2. NATALIE LEISINGER HIGHMORE, SD 142.0 ; 3. WILEY HEATH COLOME, SD 139.0 ; 4. BLASIUS STEFFEN GREGORY, SD 137.0 ; 5. DAWSON PHILLIPS WINNER, SD 124.0
SADDLE BRONC: 1. PEDRO DENNIS PHILIP, SD 66.0 ; 2. KOLTON SALONEN GREGORY, SD 57.0 ; 3. DYSON SCHOFIELD PHILIP, SD 42.0
STEER WRESTLING: 1. BEAU DEAN PLATTE, SD 8.810 ; 2. RILEY HANNUM FT. PIERRE, SD 10.160 ; 3. CARSON GOOD LONG VALLEY, SD 16.770 ; 4. TRAYER SCHMIDT WHITE RIVER, SD 17.110
TEAM ROPING: 1. MYLES KENZY/BLASIUS STEFFEN IONA, SD 9.150 2. RILEY HANNUM/DAYCEN HUNT FT. PIERRE, SD 9.420 3. LUKE HENINGER/LUCAS KESSLER FT. PIERRE, SD 9.700 4. PAYSON BIRKELAND/RILEY BIRKELAND BELLE FOURCHE, SD 27.510 5. JD ENRIGHT/ZANE ZILVERBERG TIMBER LAKE, SD 28.040 6. NATALIE LEISINGER/KELSEY LENSEGRAV HIGHMORE, SD 31.250 7. BEAU DEAN/WILEY HEATH PLATTE, SD 37.
TIEDOWN: 1. WILEY HEATH COLOME, SD 10.190 ; 2. LUKE HENINGER FT. PIERRE, SD 12.540 ; 3. ZANE ZILVERBERG HOLABIRD, SD 13.570 ; 4. DYLAN FULTON ST. LAWRENCE, SD 13.660 ; 5. LUCAS KESSLER PIERRE, SD 15.130 ; 6. MYLES KENZY IONA, SD 15.510 ; 7. WYATT CAHOY COLOME, SD 16.470 ; 8. DAWSON PHILLIPS WINNER, SD 17.590 ; 9. LANDON SIVERTSEN REE HEIGHTS, SD 17.590 ; 10. KADE STARR GEDDES, SD 20.350
Huron Regional High School Rodeo