JVC, Highmore-Harrold win 281 Conference titles

CONTRIBUTED The James Valley Christian girls’ cross country team won its sixth consecutive 281 Conference title on Wednesday in Wessington Springs. Pictured from left are: Hadasah Olson, Rhayonna Hood, Micaiah Brantner, Abby Hasart and Andie Aughenbaugh.

WESSINGTON SPRINGS — With three of the four top runners in the race, the James Valley Christian girls’ cross country team won its sixth consecutive 281 Conference title on Wednesday.

Abby Hasart of James Valley Christian led the 15-runner field to claim the 281 Conference individual title with a time of 21:48.4.

Autumn Fallis of Highmore-Harrold was second at 22:22.8, followed by JVC teammates Hadasah Olson and Rhayonna Hood in third and fourth, respectively, with times of 23:18.9 and 23:42.5.

Rounding out the top five in the girls’ varsity race was Mallory Carlson of Iroquois/Lake Preston at 23:47.2.
Wessington Springs was second in the girls’ standings, followed by Sanborn Central/Woonsocket.

Highmore-Harrold also had three of the top 5 runners in the varsity boys’ race to capture the 281 Conference title.

The Pirates finished with eight points, while Wolsey-Wessington was second at 26. Sanborn Central/Woonsocket was third at 29, followed by Sunshine Bible Academy at 37.

Dawson Hale won the boys’ varsity race for Highmore-Harrold in 19:02.0

Jeff Boschee of Sanborn Central/Woonsocket was second, however no time was listed for his finish, while Dax Frandsen of JVC was third at 20:51.0.

Highmore-Harrold teammates Ethan Flyer and Jayden Erfman were fourth and fifth, respectively, with times of 21:17.0 and 21:18.0.

281 Conference Cross Country Meet
Sept. 7 in Wessington Springs

Varsity Girls
Team scores: 1, James Valley Christian 6; 2, Wessington Springs 23; 3, Sanborn Central/Woonsocket 26.

Individual results: 1, Abby Hasart, JVC, 21:48.4; 2, Autumn Faallis, HH, 22:22.8; 3, Hadasah Olson, JVC, 23:18.9; 4, Rhayonna Hood, VC, 23:42.5; 5, Mallory Carlson, ILP, 23:47.2; 6, Avery Miles, HT, 24:00.9; 7, Rylee Nelson, SBA, 25:26.6; 8, Alexis Roesler, WS, 25:32.2; 9, Micaiah Brantner, JVC, 25:40.7; 10, Andie Aughenbaugh, JVC, 25:51.0; 11, Hannah Terkildsen, SCW, 26:12.2; 12, Acaiya Schultz, SCW, 26:27.5; 13, Abby Kolousek, WS, 27:07.5; 14, Ella Kolousek, WS, 27:21.1; 15, Hudson Fouberg, SCW, 29:57.9.

Varsity Boys
Team scores: 1, Highmore-Harrold 8; 2, Wolsey-Wessington 26; 3, Sanborn Central/Woonsocket 29; 4, Sunshine Bible Academy 37.

Individual results: 1, Dawson Hale, HH, 19:02.0; 2, Jeff Boschee, SCW, no time listed; 3, Dax Frandsen, JVC, 20:51.0; 4, Ethan Flyer, HH, 21:17.0; 5, Jayden Erfman, HH, 21:18.0; 6, Jimmy Burma, SBA, 21:18.1; 7, Tobias Arbeiter, ILP, 21:27.0; 8, Edwyn Reyes, WW, 21:41.3; 9, Carson Stephenson, HH, 21:43.5; 10, Grant Timm, WW, 21:45.4; 11, Carter Hitchcock, SCW, 21:56.3; 12, Aidan Ferens, HH, 22:37.2; 13, Josiah Wiebe, HT, 22:46.3; 14, Sam Baruth, SCW, 23:00.6; 15, Tayne Herrmann, VC, 23:03.4; 16, Carter Jacksen, WW, 23:19.5; 17, David Stagg, HH, 23:34.3; 18, Kaleb Cleveland, WW, 24:13.5; 19, Lois Couanon, WS, 24:42.2; 20, Ethan Amick, WS, 25:05.4; 21, Garrett Van Zee, SBA, 25:15.1; 22, Cody Slykhuis, SCW, 26:34.1; 23, Owen Watson, SBA, 28:26.5; 24, Peyton Hope, ILP, 29:21.5.

Junior Varsity Girls
Individual results: 1, Lily Swanson, JVC, 19:56.6; 2, Rylin Wipf, JVC, 20:58.4; 3, Jaylynn Knox, HH, 21:14.9; 4, April Fallis, HH, 21:33.8; 5, Abigain Weaver, SBA, 22:33.6; 6, Cambree Hoekman, HT, 23:01.0; 7, Regan Lutter, HT, 24:06.2; 8, Elisabeth Hamilton, JVC, 24:23.5; 9, Airabella Deyesel, ILP, 24:25.9; 10, Jessica Godfrey, HT, 26:49.1; 11, Kinsey VanDerWerff, JVC, 33:19.0.

Junior Varsity Boys
Individual results: 1, Jonah Webb, HH, 17:34.5; 2, Logan LaBrie, HT, 18:03.0; 3, Kaiden Weinreis, HT, 19:09.7; 4, Isaiah Felicia, HH, 19:23.2; 5, Isaac VanSharrel, HT, 20:34.7; 6, Patrick Decker, HT, 20:39.4; 7, Gavin Miller, HT, 24:06.2; 8, Damien Knippling, WS, 25:45.1.

Junior High Girls
Individual results: 1, Adallyn HT, 9:52.8; 2, Ella Johnson, HT, 10:00.1; 3, Kim Sievers, WW, 10:04.0; 4, Elle Stagg, HH, 10:16.6; 5, Kaylie LaBrie, HT, 10:16.8; 6, Alise Hope, ILP, 10:24.7; 7, Florence Charger, HH, 11:34.7; 8, Payton Knox, HT, 12:02.8; 9, Josephine Wiebe, HT, 12:06.4; 10, Tess Bixler, HT, 12:21.2.

Junior High Boys
Individual results: 1, Brooks McPeak, HH, 8:02.4; 2, Carter Webb, HH, 8:17.1; 3, Reagan Sandness, SBA, 8:26.9; 4, Brenden Koth, SBA, 8:35.1; 5, Davian Knox, HH, 8:36.8; 6, Matthew Salmen, HT, 8:38.9; 7, Breckan Estes, HT, 8:56.4; 8, Jayden Erfman, HH, 9:02.6; 9, Brodie Boomsma, HT, 9:21.5; 10, Gavin Schneider, HT, 9:46.7; 11, Seth Smith, HT, 10:42.9; 12, Taber Hansen, HT, 10:49.1; 13, Landon Jungemann, WW, 12:19.0; 14, Eastin Otto, HT, 12:45.1.


TRENDING RECIPE VIDEOS

More In Sports