Region 2A Track Meet results


Thursday at Clark
Boys Division
• Team Scores — Sioux Valley (SV) 132, Great Plains Lutheran (GPL) 109.5, Hamlin (H) 102, Redfield-Doland (RD) 87, Clark-Willow Lake (CWL) 75.5, Deuel (D) 65.
• 110-Meter Hurdles — 1. Cooper Baloun, RD, :14.75; 2. Cade Poopen, H, :16.22; 3. Joshua Roberts, GPL, :16.87; 4. Caleb Roberts, GPL, :17.72; 5. Micah Burke, CWL, :18.09; 6. Hunter Beirne, H, :18.16; 7. Daymein Lucas, SV, :18.92; 8. Brock Brown, H, :19.37.
• 300 Hurdles — 1. Cooper Baloun, RD, :42.81; 2. Skylor Christensen, GPL, :43.69; 3. Joshua Roberts, GPL, :46.18; 4. Caleb Roberts, GPL, :48.59; 5. Hunter Beirne, H, :48.88; 6. Daymein Lucas, SV, :49.45; 7. Micah Burke, CWL, :49.96; 8. Brock Brown, H, :50.84.
• 100 Dash — 1. Bradyn Rusher, CWL, :11.44; 2. Tyge Schiller, SV, :11.50; 3. Riley Resman, GPL, :11.54; 4. Kale Steig, H, :11.55; 5. Josh Weisbrod, CWL, :11.77; 6. Grayson Florey, CWL, :11.88; 7. Tyler Schwartz, SV, :11.91; 8. Carter Hoffman, D, :12.12.
• 200 Dash — 1. Cole Gross, SV, :23.74; 2. Bradyn Rusher, CWL, :23.95; 3. Dylan Duvall, GPL, :23.97; 4. Noah Puetz, SV, :24.00; 5. Grayson Florey, CWL and Michael Sell, GPL, :24.58; 7. Ntai Stevens, CWL, :24.84; 8. Logan Kreger, D, :25.22.
• 400 Dash — 1. Kirby Antonen, H, :53.12; 2. Chance Niemann, H, :53.51; 3. Noah Zanto, GPL, :54.95; 4. Bradyn Rusher, CWL, :56.56; 5. Scott Lovre, D, :57.74; 6. Dillon Fliehe, RD, :58.27; 7. Josh Weisbrod, CWL, :59.47; 8. Joshua Roberts, GPL, 1:01.27.
• 800 Run — 1. Joe Woodring, RD, 2:10.32; 2. Darrell Bren, H, 2:13.69; 3. Mack Ashton, GPL, 2:22.64; 4. Hunter Kloos, D, 2:23.88; 5. Kevin Renner, GPL, 2:29.46; 6. Eric Narveson, SV, 2:30.53; 7. Clay Popham, H, 2:32.41; 8. Tristan Richarz, SV, 2:34.36.
• 1,600 Run — 1. Jacob Prouty, CWL, 4:55.35; 2. Trey Cosato, RD, 5:03.65; 3. Max Nielson, SV, 5:10.77; 4. Ryan Maertz, GPL, 5:13.57; 5. Dalton Howe, RD, 5:16.82; 6. Darrell Bren, H, 5:20.50; 7. Colby Gatzke, RD, 5:25.74; 8. Kevin Renner, GPL, 5:29.38.
• 3,200 Run — 1. Trey Cosato, RD, 10:50.63; 2. Max Nielson, SV, 10:55.55; 3. Jacob Prouty, CWL, 10:59.01; 4. Gage Burke, CWL, 11:08.44; 5. Ryan Maertz, GPL, 11:12.46; 6. Dalton Howe, RD, 11:29.06; 7. Colby Gatzke, RD, 11:31.91; 8. Eric Narveson, SV, 12:11.84.
• Discus — 1. Alex Cruz, RD, 122-2; 2. Brennan Stoltenburg, SV, 114-2; 3. Cole Roe, H, 113-5; 4. Zack Puetz, SV, 111-8; 5. Jon Schweitzer, RD, 110-9; 6. Payton Bauman, D, 106-2; 7. Eric Puetz, D, 105-6; 8. Dylan Brandt, D, 102-9.
• Shot Put — 1. Nick Strasburg, SV, 45-8.5; 2. Phillip Giovannettone, GPL, 39-4.5; 3. Mitchell Noem, H, 42-2.5; 4. Brennan Stoltenburg, SV, 41-9.5; 5. Alex Cruz, RD, 40-4.5; 6. Jon Schweitzer, RD, 36-10; 7. Eric Puetz, D, 36-8; 8. Cole Roe, Hamlin, 35-2.25.
• High Jump — 1. Cade Poppen, H, 6-0; 2. Shaune Lovre, D, 5-9; 3. Nick Strasburg, SV, 5-7; 4. Scott Lovre, D, 5-7; 5. Jeff Paulson, CWL, 5-7; 6. Ntai Stevens, CWL, 5-5; 7. Phillip Giovannettone, GPL, 5-5; 8. Dalton Hanson, SV, 5-5.
• Long Jump — 1. Jeff Paulson, CWL, 18-9; 2. Ntai Stevens, CWL, 18-3; 3. Carsten McNeil, RD, 18-2.5; 4. Michael Sell, GPL, 18-0.75; 5. Lane VanderWal, SV, 17-11; 6. Dalton Hanson, SV, 17-10.75; 7. Tyler Schwartz, SV, 17-10.5; 8. Tyler Reichling, D, 17-10.5.
• Triple Jump — 1. Nick Strasburg, SV, 40-2; 2. Phillip Giovannettone, GPL, 39-4.5; 3. Lane VanderWal, SV, 38-8.5; 4. Drew Rozell, RD, 28-1.5; 5. Hunter Beirne, H, 37-7.5; 6. Ryan Schuster, SV, 36-8.75; 7. Caleb Roberts, GPL, 36-5; 8. Jeff Paulson, CWL, 35-10.25.
• Pole Vault — 1. Jackson Stoltenburg, D, 11-0; 2. Logan Kreger, D, 9-6.
• 400 Relay — 1. Sioux Valley (Daymein Lucas, Noah Puetz, Tyge Schiller, Cole Gross), :46.17; 2. Great Plains Lutheran (Skylor Christensen, Dylan Duvall, Mack Ashton, Riley Resman), :46.45; 3. Hamlin, :47.45; 4. Deuel, :49.07; 5. Redfield-Doland, :49.36; 6. Clark-Willow Lake, :54.76.
• 800 Relay — 1. Hamlin (Chance Niemann, Cade Poppen, Kirby Antonen, Kale Steig), 1:35.04; 2. Sioux Valley (Tyge Schiller, Nick Strasburg, Noah Puetz, Cole Gross), 1:35.54; 3. Great Plains Lutheran, 1:37.81; 4. Redfield-Doland, 1:39.17; 5. Deuel, 1:39.51; 6. Clark-Willow Lake, 1:49.51.
• 1,600 Relay — 1. Great Plains Lutheran (Skylor Christensen, Mack Ashton, Dylan Duvall, Tommy Zhang), 3:40.27; 2. Hamlin (Kale Stieg, Chane Niemann, Kirby Antonen, Darrell Bren), 3:41.44; 3. Sioux Valley, 3:55.24; 4. Deuel, 3:57; 5. Clark-Willow Lake, 4:31.24.
• Medley Relay — 1. Deuel (Logan Eide, Carter Hoffman, Jackson Stoltenburg, Zach Fieber), 3:56.92; 2. Sioux Valley (Tyge Schiller, Noah Puetz, Cole Gross, Tayt Vincent), 3:57.99; 3. Hamlin, 4:20.49; 4. Clark-Willow Lake, 4:27.72; 5. Great Plains Lutheran, 4:33.94.
• 3,200 Relay — 1. Great Plains Lutheran (Ryan Maertz, Noah Zanto, Kevin Renner, Mack Ashton), 9:00.40; 2. Deuel (Zach Fieber, Hunter Kloos, Mason Baer, Jackosn Stoltenburg), 9:01.02; 3. Hamlin, 9:15.53; 4. Redfield-Doland, 9:17.30; 5. Sioux Valley, 9:34.94.
Girls Division
• Team Scores — Sioux Valley (SV) 141, Hamlin (H) 127, Redfield-Doland (RD) 118, Great Plains Lutheran (GPL) 99, Deuel (D) 70, Clark-Willow Lake (CWL) 20.
• 100 Hurdles — 1. Nikole Zieger, SV, :16.83; 2. Natalie Lendt, GPL, :17.21; 3. Chloe Grantham, H, :17.30; 4. Kailee Clausen, H, :17.54; 5. McKenna Prouty, H, :17.75; 6. Baylea Lucas, SV, :18.30; 7. Delane Rogers, RD, :18.34; 8. Claire Gillette, RD, :19.26.
• 300 Hurdles — 1. Chloe Grantham, H, :51.42; 2. Kailee Clausen, RD, :52.34; 3. Baylea Lucas, SV, :53.37; 4. Nikole Ziegler, SV, :54.18; 5. Bryn Holmen, GPL, :55.42; 6. Taryn Opdahl, H, :55.49; 7. Georgia Kuehn, RD, :56.29; 8. Gabby Mischke, H, :56.54.
• 100 Dash — 1. Rachel Miller, SV, :13.12; 2. Autumn Turck, RD, :13.20; 3. Tana Muellenberg, RD, :13.34; 4. Justine Poppen, H, :13.38; 5. Allie Anderson, H, :13.45; 6. Amanda Reff, CWL, :13.68; 7. Danielle Houghtaling, RD, :13.74; 8. Jaycie Forbes, CWL, :13.85.
• 200 Dash — 1. Miranda Lakness, H, :27.16; 2. Cheyanne Kamps, SV, :27.36; 3. Isabel Blume, RD, :27.94; 4. Rachel Miller, SV, :28.91; 5. Courtney Schwartz, RD, :29.06; 6. Kamryn Schwartz, SV, :29.63; 7. Taryn Opdahl, H, :29.82; 8. Amanda Reff, CWL, :29.83.
• 400 Dash — 1. Miranda Lakness, H, 1:04.29; 2. Rylie Gall, RD, 1:06.27; 3. Ashton Tucker, SV, 1:09.09; 4. Erika Gosch, GPL, 1:09.43; 5. Carlie Heil, GPL, 1:09.92; 6. Zoie Fraser, H, 1:15.12; 7. Nikia Steig, H, 1:16.78; 8. Olivia Sheets, SV, 1:17.19.
• 800 Run — 1. Morgan Kwasniewski, D, 2:41.99; 2. Zoie Fraser, H, 2:44.17; 3. Brooklyn York, GPL, 2:45.39; 4. Mara Sprang, H, 2:48.89; 5. Ashley Weddle, SV, 2:53.02; 6. Luka Verpaalen, Sv, 2:54.88; 7. Miakken Vincent, SV, 2:56.93; 8. Morgan Burke, CWL, 2:59.59.
• 1,600 Run — 1. Nicolette Schmidt, RD, 5:27.66; 2. Morgan Kwasniewski, D, 5:43.82; 3. Kenzie Hamann, D, 5:45.91; 4. Allysen Croeni, RD, 6:01.52; 5. Hannah Kratz, GPL, 6:06.97; 6. Brynn Alfson, H, 6:11.81; 7. Chloe Kuhlman, GPL, 6:14.84; 8. Ashley Weddle, SV, 6:29.13.
• 3,200 Run — 1. Keznie Hamann, D, 12:32.60; 2. Hannah Kratz, GPL, 13:26.42; 3. Chloe Kuhlman, GPL, 13:55.89; 4. Ashley Weddle, SV, 14:09.63; 5. Carlie Haase, H, 15:15.05; 6. Mara Sprang, H, 15:15.05; 7. Michelle Goens, GPL, 15:53.94; 8. Grace Peterson, CWL, 16:01.02.
• Discus — 1. Faith Leiseth, H, 106-6; 2. Elena Hoffman, GPL, 105-11; 3. Regan Zeck, GPL, 102-11; 4. Becca Bauman, D, 100-10; 5. Payton Lakness, H, 89-2; 6. Olivia Shantz, RD, 88-3; 7. Taylor Jung, SV, 88-0; 8. Chloe Larsen, SV, 86-8.
• Shot Put — 1. Faith Leiseth, H, 28-9.5; 2. Becca Bauman, D, 33-4; 3. Elena Hoffman, GPL, 31-5.5; 4. Regan Zeck, GPL, 31-4; 5. Chloe Larsen, SV, 30-1.5; 6. Wilanrie Botha, H, 29-8; 7. Callie Fleming, CWL, 29-5; 8. Alicia VanderWal, SV, 28-7.
• High Jump — 1. Nikole Ziegler, SV, 5-0; 2. Lynsey Stevens, SV, 4-11; 3. Addison Rozell, RD, 4-9; 4. (tie) Sidney Rhinehart, GPL and Paige Mehlberg, CWL, 4-7; 6. Kailee Clausen, RD, 4-7; 7. Chayla Vig, CWL, 4-3; 8. Sarah Ronne, D, 4-3.
• Long Jump — 1. Lynsey Stevens, SV, 16-1.5; 2. Nikole Ziegler, SV, 15-6; 3. Natalie Lendt, GPL, 14-8.25; 4. Kamryn Schwartz, SV, 14-5.5; 5. Kendra Schlecht, GPL, 14-4.5; 6. Naomi Arnold, H, 14-4; 7. Allysen Croeni, RD, 14-1.75; 8. Gabby Mischke, H, 13-10.25.
• Triple Jump — 1. Lynsey Stevens, SV, 34-4; 2. Rylie Gall, RD, 32-10.75; 3. Danielle Houghtaling, RD, 32-2.25; 4. Eve Millar, RD, 32-0.5; 5. Natalie Lendt, GPL, 31-4; 6. Gabby Mischke, H, 30-2.25; 7. Kendra Schlecht, GPL, 29-8.25; 8. Paige Mehlberg, CWL, 29-8.
• Pole Vault — 1. Annie Hawley, D, 6-9; 2. Morgan Kwasniewski, D, 6-3; 3. Kenzie Hamann, D, 6-0.
• 400 Relay — 1. Redfield-Doland (Tana Muellenberg, Hannah Kuehn, Isabel Blume, Autumn Turck), :53.19; 2. Hamlin (Allie Anderson, Justine Poppen, Miranda Lakness, Chloe Grantham), :53.53; 3. Sioux Valley, :54.94; 4. Great Plains Lutheran, :57.82; 5. Clark-Willow Lake, :58.14; 6. Deuel, 1:05.38.
• 800 Relay — 1. Sioux Valley (Baylea Lucas, Reagan Johnson, Cheyanne Kamps, Rachel Miller), 1:54.04; 2. Redfield-Doland (Faith Jandel, Hannah Kuehn, Tana Muellenberg, Autumn Turck), 1:54.84; 3. Hamlin, 1:57.04; 4. Clark-Willow Lake, 2:00.74; 5. Great Plains Lutheran, 2:04.79; 6. Deuel, 2:17.49.
• 1,600 Relay — 1. Redfield-Doland (Faith Jandel, Hannah Kuehn, Kailee Clausen, Rylie Gall) 4:20.61; 2. Hamlin (Miranda Lakness, McKenna Prouty, Brynn Alfson, Chloe Grantham), 4:22.30; 3. Sioux Valley, 4:40.19; 4. Great Plains Lutheran, 4:46.25; 5. Clark-Willow Lake, 5:10.90.
• Medley Relay — 1. Hamlin (Allie Anderson, Justine Poppen, McKenna Prouty, Brynn Alfson), 4:40.52; 2. Redfield-Doland (Danielle Houghtaling, Isabel Blume, Eve Millar, Allysen Croeni), 4:43.18; 3. Sioux Valley, 4:44.30; 4. Great Plains Lutheran, 5:06.67; 5. Clark-Willow Lake, 5:11.48; 6. Deuel, 5:35.35.
• 3,200 Relay — 1. Great Plains Lutheran (Hannah York, Chloe Grantham Brooklyn York, Erika Gosch), 10:55.02; 2. Hamlin (Zoie Fraser, McKenna Prouty, Brynn Alfson, Mara Sprang), 11:03.29; 3. Clark-Willow Lake, 11:34.23; 4. Sioux Valley, 11:59.72.


Video News
More In Sports