Region 2B Track Meet results


May 18 in Gettysburg
Girls’ Results
Team Scores: 1, Ipswitch, 172; 2, Potter County, 138; 3, Eureka-Bowdle, 79; 4, Sully Buttes, 64; 5, Sunshine Bible Academy, 55; 6, Herreid-Selby Area, 54; 7, Hitchcock-Tulare, 42; 8, Faulkton Area, 40; 9, Highmore-Harrold, 35.
100 Dash: 1, Taylor Maurer, IP, 12.45.
200 Dash: 1, Taylor Maurer, IP, 28.14; 4, April Hamilton, HT, 30.39; 5, Halle Kroeplin, HH, 30.64; 11, Lainey Aasby, HH, 32.34; 14, Taylor Chavez, HH, 32.87; 15, Kaitlyn O’Dell, HT, 33.59; 16, Maria Roghair, SB, 33.60; 17, Savanna Roghair, SB, 33.63; 18, Aja Paul, SB, 33.76; 22, Madison Hofer, HT, 37.61.
400 Dash: 1, Sierra Wieseler, PC, 1:02.36; 2, Shariah Brockel, SB, 1:04.16; 3, Halle Kroeplin, HH, 1:06.69; 10, Lainey Aasby, HH, 1:13.17; 14, Rianna Banik, SB, 1:18.41; 16, Madison Hofer, HT, 1:23.97.
800 Run: 1, Sierra Wieseler, PC, 2:31.77; 2, Oakley Jandreau, HH, 2:37.20; 7, Cassidy Johnson, HT, 3:07.24; 8, Jakki Burma, SB, 3:13.45; 9, Alia Converse, HH, 3:18.44; 10, Danielle Nowell, HT, 3:23.18; 11, Trajan Fliehe, HT, 4:31.87.
1600 Run: 1, Tessa Kilber, IP, 5:42.97; 2, Oakley Jandreau, HH, 5:59.55; 5, Aleya Melhaff, SB, 6:43.28; 6, Alia Converse, HH, 7:52.81.
3200 Run: 1, Aleah Steger, IP, 12:05.60; 6, Aleya Mehlaff, SB, 15:03.02.
100 Hurdles: 1, Autumn Pitlick, PC, 15.94; 3, April Hamilton, HT, 17.41; 4, Cailey Banik, SB, 17.98.
300 Hurdles: 1, Autumn Pitlick, PC, 48.76; 3, April Hamilton, HT, 52.57; 4, Cailey Banik, SB, 55.87; 9, Velvet Jessen, HH, 58.76; 11, Katie Rathjen, HT, 1:09.24.
400 Relay: 1, Potter County, 52.87; 6, Sunshine Bible Academy, 59.30; 7, Highmore-Harrold, 59.78; 11, Hitchcock-Tulare, 1:01.48.
800 Relay: 1, Potter County, 1:50.57; 3, Sunshine Bible Academy, 1:55.89; 5, Hitchcock-Tulare, 2:01.79; 7, Highmore-Harrold, 2:08.21.
1600 Relay: 1, Potter County, 4:18.42; 4, Sunshine Bible Academy, 4:29.97; 7, Highmore-Harrold, 4:46.82; 9, Hitchcock-Tulare, 5:24.44.
3200 Relay: 1, Ipswitch, 10:41.25; 4, Sunshine Bible Academy, 11:32.92; 5, Hitchcock-Tulare, 12:09.56.
1600 Medley: 1, Sunshine Bible Academy, 4:38.03; 7, Hitchcock-Tulare, 5:09.48.
High Jump: 1, Abby Grabowska, IP, 4-09; 7, Cassidy Johnson, HT, 4-02.
Pole Vault: 1, Taylor Maurer, IP, 10-00.
Long Jump: 1, Sam Raile, EB, 16-03; 12, Madison Bollweg, HH, 12-02.75; 15, Samantha hoffman, HH, 10-04.50; 16, Katie Rathjen, HH, 10-04.50.
Triple Jump: 1, Sam Raile, EB, 33-03; 9, Ashley Masat, HT, 27-11.
Shot Put: 1, Kamryn Heinz, IP, 38-06.50; 5, Camryn Binger, HT, 30-06.25; 7, Kori Tschetter, HT, 29-03.25; 9, Ruthe Lopez, SB, 28-09; 16, Helen Wilkinson, SB, 26-04.50; 19, Tyra Flaaen, HH, 25-09.50; 20, Dawsyn Otto, HT, 25-08.25; 23, Beth Konechne, SB, 23-06.75.
Discus: 1, Chloe Lamb, SB, 122-03.25; 4, Kori Tschetter, HT, 101-05.50; 9, Camryn Binger, HT, 88-03.25; 10, Helen Wilkinson, SB, 82-01; 11, Ruthe Lopez, SB, 81-04.50; 16, Tyra Flaaen, HH, 79-01;  19, Beth Konechne, SB, 72-01; 20, Dawsyn Otto, HT, 66-09.25; 22, Samantha Hoffman, HH, 56-09.25.
Boys’ Results
Team Scores: 1, Ipswich, 135; 2, Herreid/Selby Area, 118; 3, Potter County, 109; 4, (Tied) Sully Buttes, 80; Faulkton Area, 80; 6, Lower Brule, 67; 7, Eureka-Bowdle, 63; 8, Hitchock-Tulare, 33; 9, Sunshine Bible Academy, 28; 10, Highmore-Harrold, 14.
100 Dash: 1, Brady Hill, SB, 10.73; 5, Kyle Hamilton, HT, 11.43.
200 Dash: 1, Brady Hill, SB, 23.95; 4, Willie Anderson, SBA, 24.95; 16, Dawson Gahm, HT, 28.75; 19, Jack Boomsma, HT, 31.22; 20, Zach Gilbert, HT, 32.62.
400 Dash: 1, Tanner Storer, PC, 52.89; 12, Ben Deal ,SBA, 1:02.73; 14, Anthony Anderson, HT, 1:04.71; 15, Blake Farstveet, HH, 1:05.21; 17, Dawson Gahm, HT, 1:06.41;19. Raymond Cole, HT, 1:09.36; 21, EJ Big Eagle, SBA, 1:14.99.
800 Run: 1, Ben Kulesa, IP, 2:10.79; 8, Logan Gilbert, HT, 2:27.62; 16, Josh Hofman, SBA, 2:39.16; 17, Peyton Nelson, HT, 2:46.65; 18, Elliot Harford, HT, 3:02.08.
1600 Run: 1, Colton Weeldreyer, IP, 4:55.61; 7, Tre Eagle Thunder-Alger, HH, 5:29.20; 15, Titus Waldner, HT, 6:34.74; 16, Ryan Bixler, HT, 6:48.97; 17, Jed Waldner, HT, 7:32.72.
3200 Run: 1, Colton Weeldreyer, IP, 10:55.48; 7, Grady Aasby, HH, 11:48.55; 10, Darian Schmidt, HH, 12:30.57.
110 Hurdles: 1, Kaden Lee, FA, 15.50.
300 Hurdles: 1, Kaden Lee, FA, 44.00; 4, Ty Hofer, HT, 45.70; 12, Cullen McNeil, HT, 59.51.
400 Relay: 1, Potter County, 44.34; 5, Hitchcock Tulare, 49.40; 7, Highmore-Harrold, 50.76.
800 Relay: 1, Potter County, 1:34.98; 7, Hitchcock-Tulare, 1:48.69; 8, Sunshine Bible Academy, 1:56.90.
1600 Relay: 1, Potter County, 3:33.33; 3. Sunshine Bible Academy, 3:34.03; 6, Hitchcock-Tulare, 3:54.21.
3200 Relay: 1, Ipswitch, 9:02.94; 2, Hitchcock-Tulare, 9:20.52; 3, Sunshine Bible Academy, 9:33.13; 5, Highmore-Harrold, 9:53.90.
1600 Medley: 1, Sunshine Bible Academy, 3:54.53; 4, Hitchcock-Tulare, 4:09.26; 8, Highmore-Harrold, 4:24.59.
High Jump: 1, Iren Grassrope, LB, 5-09.
Pole Vault: 1, Lucas SMith, PC, 12-00.
Long Jump: 1, Logan Schaefbauer, HS, 21-04; 6, Tre Eagle Thunder-Alger, HH, 17-10.25; 12, Cody Wright, HT, 15-07.75;  17, Anothony Anderson, HT, 14-09.25; 19, Dylan McDonnell, HH, 14-04.50; 21, EJ Big Eagle, SBA, 13-06.25; 22, Elliot Harford, HT, 12-03.50.
Triple Jump: 1, Logan Schaefbauer, HS, 42-02.50; 12, Dawson Gahm, HT, 32-01.50.
Shot Put: 1, Trevor Begeman, HS, 48-01.50; 8, Coby Stoner, HT, 35-02.75; 10, Jharret Bloomenrader, HH, 34-08; 13, Caileb Wanner, HT, 33-03.25; 14, Dusty McCauley, HH, 32-10.75; 21, Shiloa Bale, HH, 26-01.25; 22, Gabe Clark, HT, 24-08.50.
Discus: 1, Trevors Begeman, HS, 143-01; 9, Caileb Wanner, HT, 103-09.50; 11, Jharret, Bloomenrader, HH, 95-07.75; 15, Coby Stoner, HT, 92-03; 20, Dusty McCauley, HH, 82-08; 22, Jade Burma, SBA, 76-10.50; 23, Shiloa Bale, HH, 76-02.50; 24, Gabe Clark, HT, 71-09.


Video News
More In Sports