Region 6A Track and Field results


Thursday in Chamberlain
Girls’ Results
Team scores: 1, Chamberlain 193; 2, Mobridge-Pollock 118; 3, Miller 117; 4, Stanley County 80; 5, Cheyenne-Eagle Butte/Takini 55; 6, McLaughlin 16; 7, Crow Creek 15.
100 Dash: 1, Makenzie Sorensen, CH, 13.13; 3, Teanna Pawlowski, MI, 13.54.
200 Dash: 1, Makenzie Sorensen, CH, 27.71; 3, Kadye Fernholz, MI, 28.37; 8, Kassie Schaefers, MI, 30.74; 10, Abby Ketelhut, MI, 31.03.
400 Dash: 1, Makenzie Sorensen, CH, 1:05.55; 6, Annie Keeter, MI, 1:11.72.
800 Run: 1, Ella Byers, CH, 2:29.95; 4, Brooke Sargent, MI, 3:04.50.
1600 Run: 1, Ella Byers, CH, 5:22.01; 3, Sydney Jessen, MI, 6:36.20; 5, Brooke Sargent, MI, 7:00.26.
3200 Run: 1, Ella Byers, CH, 11:54.69.
100 Hurdles: 1, Tori Jones, SC, 15.79; 2, Kadye Fernholz, MI, 15.96; 5, Abby Ketelhut, MI, 18.87.
300 Hurdles: 1, Tori Jones, SC, 48.69; 3, Abby Ketelhut, MI, 53.72; 4, Teanna Pawlowski, MI, 55.50; 8, Sydney Jessen, MI, 1:00.25.
400 Relay: 1, Stanley County, 54.16; 3, Miller, 55.22.
800 Relay: 1, Mobridge-Pollock, 1:55.84; 2, Miller, 1:56.10.
1600 Relay: 1, Mobridge-Pollock, 4:41.85.
3200 Relay: 1, Chamberlain, 11:45.04; 2, Miller, 12:00.39.
1600 Medley: 1, Stanley County, 5:05.70.
High Jump: 1, Lauren Henderson, MP, 4-09.
Long Jump: 1, Shaly Werdel, MI, 15-10.50.
Triple Jump: 1, Shaly Werdel, MI, 34-06.25; 2, VonnaGail Schlechter, MI, 31-02.75.
Shot Put: 1, Mady Handel, CH, 35-10.25; 3, Elise Brooks, MI, 28-10.50; 11, Katie Manning, MI, 25-06.00.
Discus: 1, Mady Handel, CH, 123-00; 3, Elise Brooks, MI, 93-09.

Boys’ Results
Team scores: 1, Miller 170; 2, Stanley County 148; 3, Chamberlain 143; 4, Mobridge-Pollock 109; 5, Cheyenne-Eagle Butte/Takini 36; 6, Crow Creek 20.
100 Dash: 1, JD Carter, SC, 11.24; 4, Joey Simpson, MI, 11.56.
200 Dash: 1, JD Carter, SC, 22.82; 3, Henry Mullany, MI, 23.50; 5, Joey Simpson, MI, 23.98; 8, Evan Steers, MI, 24.96.
400 Dash: 1, Tiegen Priebe, CH, 52.94; 5, Eli Fanning, MI, 59.50; 10, Kaden Siversten, MI, 1:02.12.
800 Run: 1, Cale Meiners, SC, 2:12.12; 4, Hunter Russell, MI, 2:20.76; 7, Camden Breitling, MI, 2:26.43; 9, Talon Knox, MI, 2:30.70.
1600 Run: 1, Cole Sargent, MI, 10:29.12; 3, Connor Bertsch, MI, 11:03.21.
110 Hurdles: 1, Dakota Weleba, MP, 17.21.
300 Hurdles: 1, Dakota Weleba, MP, 44.90; 3, Garrett Knox, MI, 46.46; 4, Dylan Fulton, MI, 47.01; 6, Eli Jones, MI, 48.99.
400 Relay: 1, Miller, Kindle, Simpson, Knox, Mullaney, 46.23.
800 Relay: 1, Mobridge-Pollock, 1:36.64; 2, Miller, 1:37.13.
1600 Relay: 1, Chamberlain, 3:38.24; 2, Miller, 3:45.96.
3200 Relay: 1, Stanley County, 9:00.52; 2, Miller, 9:02.37.
1600 Medley: 1, Stanley County, 4:00.91; 3, Miller, 4:18.77.
High Jump: 1, Karst Hunter, MI, 5-03; 3, Evan Steers, MI, J5-03.
Long Jump: 1, Tiegen Priebe, CH, 45-06; 3, Jarek Kindle, MI, 40-11; 5, Talon Knox, MI, 32-11.50.
Shot Put: 1, Damon Hoftiezer, SC, 52-9.50; 4, Marshall Johnson, MI, 47:11.50; 6, Caleb DeBoer, MI, 39-07; 7, Joseph Wieseler, MI, 36-11.75.
Discus: 1, Damon Hoftiezer, SC, 154-00; 4, Marshall Johnson, MI, 126-07; 8, Caleb DeBoer, MI, 108-11; 11, Remington Harrell, MI, 93-09.


Video News
More In Sports