Sioux Falls teams win titles at Clyde Cotton Invitational


HURON — The Sioux Falls Lincoln boys and the Sioux Falls Christian girls claimed titles during the Clyde Cotton Huron Invitational on Saturday at Broadland Creek Golf Course.

With five runners inside the top 25, the Patriots finished with 73 points to claim the boys’ title. Rapid City Central was second at 90, while Brandon Valley had 123 to edge Sioux Falls Jefferson by a point for the third spot.

Sioux Falls Washington rounded out the top five in the varsity boys’ standings with a 173.

Huron was 14th at 379.

Jared Lutmer of Pierre won the medalist honors with a time of 16:23.22, while Gage Grohs of Custer was second at 16:34.92.

Rounding out the top five were Jack Castelli of O’Gorman at 16:42.04, Eli Johnson of a Sioux Falls Jefferson at 16:46.57 and Mikah Peterson of Brandon Valley at 16:49.69.

Sophomore TJ Lien led the Tigers with a time of 17:41.80 to finish 17:41.80.

Dax Frandsen was the top James Valley Christian runner with an 18:33.33 to finish 54th.

Sioux Falls Christian had five runners in the top 20 to claim the varsity girls’ title with 50.

Spearfish was second at 63, followed by Brandon Valley at 81, Chamberlain at 122 and O’Gorman at 130.

Huron was 12th in the final standings at 282.

Ali Bainbridge of Sioux Falls Lincoln crossed the finish line in 17:45.38 to win the varsity girls’ race, while Libby Castelli of O’Gorman was second at 18:06.00. Addison Scholten of Brandon Valley was third at 18:31.60, followed by Ruth Pardy of O’Gorman at 18:40.66 and Peyton VanDeest of Speafish at 18:44.67.

James Valley Christian’s Abby Hasart was 36th at 21:07.79

Josie Vlieger led Huron with a 22:04.84 to finish 59th. Lily Meyer and Victoriah Buffington finished in spots No. 63 and 65, respectively, for the Tigers with times of 22:11.42 and 22:13.13.

“No one placed for the Huron Tigers, but a few of them ran a personal records,” Huron coach Angie Thomas said. “Lily Meyer was one of those runners.  She ran a really good varsity race and placed just behind Josie Vlieger to be the second Huron Tiger to finish.”

Huron will return to action Thursday at the Russ Strande Invitational in Brookings.

“It’s a faster course than ours, so I’m expecting some faster times from my runners,” Thomas said. “During practice next week, we will be re-visiting the goals that the athletes wrote at the beginning of the season to see if they are on-track to achieve them.”

Clyde Cotton Huron Invitational
Sept. 17 at Broadland Creek Golf Course

Varsity Boys
Team scores: 1, Sioux Falls Lincoln 73, 2, Rapid City Central 90; 3, Brandon Valley 123; 4, Sioux Falls Jefferson 124; 5, Sioux Falls Washington 173; 6, Aberdeen Central 177; 7, O’Gorman 178; 8, Sioux Falls Christian 178; 9, Pierre 188; 10, Custer 219; 11, Watertown 243; 12, Spearfish 282; 13, Flandreau 378; 14, Huron 379; 15, Chamberlain 399; 16, Kimball/White Lake 409; 17, Aberdeen Roncalli 447; 18, Webster Area 506.

Individual results (top 5 and area runners): Jared Lutmer, P, 16:23.22; 2, Gage Grohs, CU, 16:34.92; 3, Jack Castelli, O, 16:42.04; 4, Eli Johnson, SFJ, 16:46.57; 5, Mikah Peters, BV, 16:49.69; 32, TJ Lien, H, 17:41.80; 54, Dax Fandsen, JVC, 18:33.33; 88, Angel Olivo Porcayo, H, 19:51.41; 97, Will Knippling, H, 20:06.24; 100, Cameron Cutshaw, H, 20:17.16; 14, Alec Pester, H, 21:15.05.

Varsity Girls
Team scores: 1, Sioux Falls Christian 50; 2, Spearfish 63; 3, Brandon Valley 81; 4, Chamberlain 122; 5, O’Gorman 130; 6, Rapid City Central 131; 7, Watertown 177; 8, Aberdeen Central 199; 9, Kimball/White Lake 230; 10, St. Thomas More 275; 11, Sioux Falls Washington 275.

Individual results (top 5 and area runners): 1, Ali Bainbridge, SFL, 17:45.38; 2, Libby Castelli, O, 18:06.00; 3, Addison Scholten, BV, 18:31.60; 4, Ruth Pardy, O, 18:40.66; 5, Peyton VanDeest, SP, 18:44.67; 36, Abby Hasart, JVC, 21:07.79; 59, Josie Vlieger, H, 22:04.84; 63, Lily Meyer, H, 22:11.42; 65, Victoriah Buffington, H, 22:13.13; 87, Tatum Peterson, H, 23:08.78; 109, Hannah Schoenfelder, H, 25:58.35.

Junior Varsity Boys
Team scores: 1, Sioux Falls Lincoln 17; 2, Rapid City Central 53; 3, Brandon Valley 108; 4, Aberdeen Central 117; 5, Sioux Falls Washington 151; 6, Watertown 152; 7, Brookings 177; 8, Pierre 179; 9, Sioux Falls Jefferson 181; 10, Custer 236; 11, Mitchell 320.

Individual results (winner and area runners): 1, Clark Lortscher, SFL, 17:59.64; 53, Tayne Herrmann, JVC, 20:40.68; 57, James Weir, H, 20:58.24; 68, Angelo Medina, H, 21:38.46; 69, Sebastian Olivo, H, 21:40.74; 78, Joel Olson, JVC, 22:40.49; 83, Ryan Florey, H, 23:27.55.

Junior Varsity Girls
Team scores: 1, Sioux Falls Lincoln 50; 2, James Valley Christian 71; 3, Mitchell 82, 4, Custer 95; 5, Aberdeen Central 99; 6, Rapid City Central 128; 7, Spearfish 145; 8, Watertown 199.

Individual results (winner and area runners): 1, Sadie Pettengill, SFC, 21:07.14; 2, Hadasah Olson, JVC, 21:22.33; 18, Rhayonna Hood, JVC, 23:15.09; 21, Lily Swanson, JVC, 23:36.46; 23, Micaiah Brantner, JVC, 23:39.41; 25, Ellie Puterbaugh, H, 23:44.98; 32, Nora Pester, H, 24:22.98; 35, Andie Aughenbaugh, JVC, 24:54.72; 66, Elisabeth Hamilton, JVC, 28:12.00; 70, Kayeleigh Bowden, H, 30:15.90.

Middle School Boys
Team scores: 1, Brookings 29; 2, Pierre 50; 3, Aberdeen Central 62; 4, Watertown 111; 5, Mitchell 138; 6, Huron 164.

Individual results (winner and area runners): 1, Trevin Loundsbury, B, 8:37.77; 41, Joshua Olivo, H, 10:46.36; 47, Henry Kruse, H, 10:52.72; 49, Ira Sarvis, H, 10:55.62; 58, Emerson Sarvis, H, 11:18.76; 65, Maxwell Radke, H, 11:36.31; 80, Corbin Fuchs, H, 12:38.71; 84, Colt Fenske, H, 13:19.63.

Middle School Girls
Team scores: 1, Pierre 28; 2, Brookings 73; 3, Watertown 79; 4, Aberdeen Central 81; 5, Aberdeen Roncalli 105; 6, Huron 173; 7, Mitchell 180.

Individual results (winner and area runners): 1, Grace McElroy, W, 9:19.69; 31, Ramsey Rozell, H, 11:09.00; 46, Kayleigh Nicola, H, 11:38.61; 48, Kinsley Armstrong, H, 11:42.73; 50, Reva McGaugh, H, 11:45.13; 53, Cora Wilk, H, 12:01.90.

TRENDING RECIPE VIDEOS

More In Sports