Wendelgass Relays results

© 2017-Huron Plainsman

May 18
at Tiger Stadium
Teams: Brookings; Watertown, Aberdeen Central Pierre T.F. Riggs, Huron,, Mitchell.
Boys’ Results
100 Dash: 1, Adam DeJong, WA, 10.91; 2, Brent Schulte, WA, 11.11; 3, Cole Korkow, HU, 11.17; 4, Courtney Miller, MI, 11.25; 5, The Evers, HU, 11.48; 6, Landon Lundquist, AC, 11.51; 7, Chris Weber, AC, 11.57; 8, Jacob Jarding, MI, 11.58.
200 Dash: 1, Reed Overweg, MI, 22.89; 2, Bryce Tschetter, WA, 23.12; 3, Preston Barr, AC, 23.12; 4, Seth Martens, AC, 23.24; 5, Reece Weber, BR, 23.57; 6, Chris Weber, AC, 23.73; 7, Porter Jones, PR, 23.75; 8, Jackson Rohlfs, AC, 24.00.
400 Dash: 1, Jacob Hartman, WA, 51.89; 2, Tyler Lien, HU, 51.97; 3, Barry Browning, MI, 52.76; 4, Frank Becker, PR, 52.82; 5, Jacob Jarding, MI, 53.11; 6, Reece Weber, BR, 53.34; 7, Courtney Miller, MI, 54.18; 8, Jackson Rohlfs, AC, 54.30.
800 Run: 1, Isaac Conrad, BR, 2:04.22; 2, Caleb Lusk, PR, 2:04.63; 3, Brenden Corbett, HU, 2:05.02; 4, Jarod Uher, MI, 2:06.14; 5, Greg Opdahl, BR, 2:09.27; 6, Aaron Ryan, AC, 2:09.99; 7, Avery Schlosser-Bina, AC, 2:11.94; 8, Garet Wilson-Reihe, WA, 2:13.07.
1600 Run: 1, Jackson Harrison, AC, 4:38.62; 2, Oscar Kavanaugh, BR, 4:42.58; 3, Vicente Ramirez, PR, 4:51.07; 4, Avery Schlosser-Bina, AC, 4:58.97; 5, Nick Rudnik, BR, 5:00.18; 6, Soe Anug, AC, 5:06.88; 7, Austin Burris, AC, 5:09.54; 8, Matteo Cabra, BR, 5:18.53.
3200 Run: 1, Charlie Wang, BR, 10:33.46; 2, Zach Johnson, AC, 10:46.31; 3, Soe Anug, AC, 11:10.83; 4, Greg Opdahl, BR, 11:33.87.
110 Hurdles: 1, Pierre Lear, WA, 14.94; 2, Nathan Zimmerman, PR, 16.61; 3, Hayden White, HU, 17.86; 4, Isaac Kitchens, MI, 17.94.
300 Hurdles: 1, Trevor Mees, WA, 42.73; 2, Nathan Zimmerman, PR, 43.07; 3, Avery Bad Moccasin, AC, 43.71; 4, Tate Larson, MI, 44.87; 5, Hayden White, HU, 48.22; 6, Isaac Kitchens, MI, 49.18; 7, Hayden Person, BR, 49.31.
400 Relay: 1, Aberdeen Central ‘A’, 44.38; 2, Huron ‘A’, 44.77; 3, Mitchell, 44.96; 4, Brookings, 47.14; 5, Aberdeen Central ‘B’, 48.14; 6, Huron ‘B’, 48.19; 7, Huron ‘C’, 54.37.
800 Relay: 1, Watertown ‘A’, 1:34.87; 2, Mitchell ‘A’, 1:36.13; 3, Aberdeen Central ‘A’, 1:38.50; 4, Brookings ‘A’, 1:38.88; 5, Huron ‘A’, 1:40.02.
1600 Relay: 1, Aberdeen Central ‘A’, 3:39.61; 2, Huron ‘A’, 3:47.02; 3, Aberdeen Central ‘B’, 3:48.33; 4, Pierre T.F. Riggs ‘A’, 3:53.31; 5, Huron ‘B’, 4:08.85.
3200 Relay: 1, Huron ‘A’, 9:23.91.
1600 Medley: 1, Huron ‘A’, 4:05.81.
High Jump: 1, Pierre Lear, WA, 6-01; 2, Connor Campbell, PR, J6-01; 3, Seth Swedlund, BR, 5-11; 4, Kobe Busch, HU, 5-09; 5, Connor Antoine, WA, J5-09.
Pole Vault: 1, Trent Francom, HU, 15-04; 2, Noah Spartz, WA, 13-09; 3, Travis Kleinsasser, HU, J13-09; 4, Thomas Peitz, PR, 13-03; 5, Kiel Nelson, MI, J13-03; 6, Blake Paulson, WA, 12-09.
Long Jump: 1, Cole Korkow, HU, 21-09.25; 2, Reed Overweg, MI, 21-08.50; 3, Jordan Schnaidt, AC, 20-01.50; 4, Jordan Cournoyer, BR, 19-07.25; 5, Warrant Garreau, PR, 19-01.50.
Triple Jump: 1, Cannon Hannigan, AC, 43-07.50; 2, Brandon Hageman, WA, 41-00.50; 3, Reed Overweg, MI, 40-9.75; 4, Warrant Garreau, PR, 40-06.25; 5, Devin Coughlin, BR, 40-04.50.
Shot Put: 1, Tanner Berg, WA, 53-02; 2, Caleb Jones, AC, 47-08.50; 3, Eddie Miller, BR, 47-06.25; 4, Jack Maher, PR, 47-05.75; 5, Levi Stoltenburg, PR, 45-02.
Discus: 1, Tanner Berg, WA, 146-04; 2, Sully Mack, WA, 140-06; 3, Levi Stoltenburg, PR, 138-00; 4, Jack Maher, PR, 133-08; 5, Spencer Mohr, MI, 132-06.

Girls’ Results

100 Dash: 1, Sophie Tietz, WA, 12.58; 2, Sydn Shillingstad, HU, 12.79; 3, Grace Geier, WA, 12.84; 4, Grace Eggebrecht, BR, 13.03; 5, Addy Smith, PR, 13.16; 6, Ange-Laurett Lear, WA, 13.17; 7, Alexandri Gilbert, HU, 13.18; 8, Joana Zanin, PR, 13.39.
200 Dash: 1, Kyla Crago, MI, 26.04; 2, Emily Rystrom, BR, 26.33; 3, Grace Geier, WA, 26.90; 4, Grace Eggebrecht, BR, 26.97; 5, Emily Mikkelsen, PR, 27.21; 6, Sophie Tietz, WA, 27.32; 7, Addy Smith, PR, 27.52; 8, Rachel Brunner, WA, 27.76.
400 Dash: 1, Kyla Crago, MI, 59.12; 2, Ellie Abraham, BR, 1:01.62; 3, Emily Mikkelsen, PR, 1:02.13; 4, Sophia Stueven, PR, 1:02.56; 5, Baylee Tetzlaff, BR, 1:02.61; 6, Ava Riggs, AC, 1:03.28; 7, Bastienne Baggett, BR, 1:03.32; 8, Tenle Buddenhagen, HU, 1:05.54.
800 Run: 1, Madison Gray, BR, 2:25.21; 2, Zoe Douglas, AC, 2:27.43; 3, Mary Krause, MI, 2:29.50; 4, Hannah Shaffer, PR, 2:31.49; 5, Alexa Buckley, WA, 2:31.87; 6, Melanie Jacobs, AC, 2:32.27; 7, Katherin Erickson, AC, 2:32.58; 8, Megan Gilk, BR, 2:33.28.
1600 Run: 1, Ellie Abraham, BR, 5:09.50; 2, Zoe Douglas, AC, 5:18.63; 3, Melanie Jacobs, AC, 5:35.20; 4, Ainsley Powers, BR, 5:36.09; 5, Hannah Shaffer, PR, 5:41.92; 6, Jordan Hermansen, AC, 5:45.18; 7, Jessica Lutmer, PR, 5:48.79; 8, Tayler Corey, WA, 5:50.24.
100 Hurdles: 1, Kailee Bartels, BR, 15.96; 2, Seyani Peters, AC, 16.11; 3, Ellie Hegdahl, BR, 16.23; 4, Grace Eggebrecht, BR, 16.29; 5, Megan Fastenau, AC, 16.46; 6, Chel Bad Moccasin, AC, 16.88; 7, Taryn Senger, PR, 18.22; 8, Allycen Herrman, PR, 18.77.
300 Hurdles: 1, Deyona Little, HU, 46.47; 2, Abby Kopecky, AC, 46.89; 3, Elli Hegdahl, BR, 47.86; 4, (Tied) Amanda Kees, BR, 48.65, Mateya Waldner, WA, 48.65; 6, Abby Mathiason, BR, 49.82; 7, Brooklyn Kusler, AC, 50.53; 8, Megan Fastenau, AC, 51.49.
400 Relay: 1, Brookings ‘A’, 50.67; 2, Aberdeen Central ‘A’, 51.87; 3, Huron ‘A’, 53.82; 4, Mitchell ‘A”, 53.83; 5, Huron ‘B’, 54.10; 6, Watertown ‘A’, 54.45.
800 Relay: 1, Brookings ‘A’, 1:55.80; 2, Watertown ‘A’, 1:57.14; 3, Huron ‘A’, 1:59.25; 4, Mitchell ‘A’, 2:05.41.
1600 Relay: 1, Aberdeen Central ‘A’, 4:17.48; 2, Huron ‘A’, 4:30.15; 3, Brookings ‘A’, 4:35.76; 4, Aberdeen Central ‘B’, 4:36.32.
3200 Relay: 1, Huron ‘A’, 10:31.57.
1600 Medley: 1, Brookings ‘A’, 4:31.23; 2, Huron ‘A’, 4:59.60.
High Jump: 1, Alayna Falak, WA, 5-05; 2, Carly haring, MI, 5-03; 3, Addiso Eisenbeisz, PR, 5-01; 4, Emry Heiss, PR, 4-07; 5, (Tied) Joana Zanin, PR, J4-07, Morgan Jones, PR, J4-07.
Pole Vault: 1, Whitney Scott, WA, 10-03; 2, Sophia Bullard, PR, J10-03; 3, Summer Scott, WA, J10-03; 4, Sydney Ahlers, WA, 9-03; 5, Reagan Rozell, HU, J9-03; 6, Alayna Falak, WA, J9-03.
Long Jump: 1, Alayna Falak, WA, 17-07; 2, Rachael Brunner, WA, 16-05.75; 3, Adrianna Hase, AC, 16-02.50; 4, Courtene Sprinkel, MI, 15-09.25; 5, Emry Heiss, PR, 15-05.25.
Triple Jump: 1, Josie Dierks, MI, 34-04.74; 2, Addiso Eisenbeisz, PR, 34-01; 3, Kailee Bartels, BR, J34-01; 4, Carly Haring, MI, 33-02.50; 5, Adrianna Hase, AC, 33-00.
Shot Put: 1, Am Flores-Schulte, BR, 40-11.50; 2, Paiton Burckhard, AC, 36-09.25; 3, Mackenzie Rath, PR, 36-02; 4, Madison Witte, HU, 34-11.50; 5, Madison Smith, WA, 34-11.25.
Discus: 1, Mackenzie Rath, PR, 117-11; 2, Madison Smith, WA, 112-10; 3, Melia Mounga, AC, 111-07; 4, Paiton Burckhard, AC, 108-03; 5, Kallie Jurgens, WA, 104-02.

© 2017-Huron Plainsman


Video News
More In Sports