Region 3B Track and Field results


Thursday at De Smet
Boys Division
• Team Scores — James Valley Christian (JVC) 138, Wolsey-Wessington (WW) 114.5, Castlewood (C) 99.5, Deubrook Area (DA) 99, Sanborn Central-Woonsocket (SCW) 74, De Smet (DS) 66, Lake Preston (LP) 51, Arlington (A) 26, Estelline (E) 24, Iroquois (I) 20, Wessington Springs (WS) 13.
• 110-Meter Hurdles — 1. Brock Bumann, LP, :16.03; 2. Jacob Johnson, DA, :17.03; 3. Jack Sonnenburg, E, :18.72; 4. Weston Baysinger, SCW, :21.00; 5. Colby Trooien, DA, :21.43; 6. Luke Knipfer, WS, 22.35; 7. Mason Shaw, DA, :22.75.
• 300 Hurdles — 1. Brock Bumann, LP, :43.15; 2. Spens Schlicht, SCW, :43.43; 3. Dylan Johnson, :44.53; 4. Caleb DeKam, CW, :45.39; 5. Jacob Johnson, DA, :46.31; 6. Karlus Waldner, JVC, :4640; 7. Karter Kruit, DA, :50.68; 8. Luke Knipfer, WS, :53.10.
• 100 Dash — 1. Darian Ogunjemilusi, WW, :11.35; 2. Logun Feistner, SCW, :11.35; 3. Stetson Eschenbaum, LP, :11.36; 4. Shelby Kerkvliet, C, :11.52; 5. Lynden Williams, WW, :11.54; 6. Jack Sonnenburg, E, :11.81; 7. Ryan Wager, JVC, :11.86; 8. Caleb Waldner, I, :11.96.
• 200 Dash — 1. Dalton Eng, C, :22.68; 2. Darian Ogunjemilusi, WW, :23.08; 3. Logun Feistner, SCW, :23.71; 4. Lynden Williams, WW, :23.76; 5. Gavin Holland, A, :24.81; 6. Isaac Sperlich, DA, :25.52; 7. Ryan Wagner, JVC, :25.65; 8. Kevin Munoz, C, :25.84.
• 400 Dash — 1. Austin Kemnitz, WW, :55.17; 2. Aczel Garcia, DA, :55.84; 3. Zach Kleinsasser, JVC, :56.91; 4. Byron Bumann, LP, :57.07; 5. Frode Balling-AnsA, WW, :58.85; 6. Noah Hofer, JVC, :59.12; 7. Massimo Maggiana, DA, :59.21; 8. Austin Schmit, SCW, :59.72.
• 800 Run — 1. Colton Schweigert, JVC, 2:06.92; Braden Held, JVC, 2:09.99; 3. Baylor Beck, DS, 2:15.11; 4. Austin Kemnitz, WW, 2:18.18; 5. Jared Goldammer, SCW, 2:20.95; 6. Brock Sheffield, DA, 2:22.95; 7. Aczel Garcia, DA, 2:23.41; 8. Zach Kleinsasser, JVC, 2:24.
• 1,600 Run — 1. Kedric Brantner, JVC, 4:46.98; 2. Baylor Beck, DS, 4:47.85; 3. Braden Held, JVC, 4:51.14; 4. Adam Keating, I, 4:51.51; 5. Joshua Wieting, JVC, 5:16.27; 6. Mason Ramlo, DA, 5:17.41; 7. Rhett McMasters, LP, 5:20.2; 8. Brandon Decker, I, 5:21.25.
• 3,200 Run — 1. Kedric Brantner, JVC, 10:44.5; 2. Rhett McMasters, LP, 11:14.65; 3. Joshua Wieting, JVC, 11:41.79; 4. Karter Kruit, DA, 11:42.9; 5. AJ Neely, WS, 11:45.52; 6. Parker Crooks, DA, 11:48.17; 7. Riley Benning, E, 12:14.43; 8. Sawyer Senska, SCW, 12:20.48.
• Discus — 1. Costner Ching, CW, 156-0; 2. Jon Todd, DS, 137-1; 3. Kobe Spader, DS, 136-3; 4. Jaron Waters, WW, 120-4; 5. Mitchell Dale, JVC, 116-0; 6. Tyler Babcock, WW, 115-9; 7. Casey Stegeman, A, 112-2; 8. Connor Hoffman, LP, 111-11.
• Shot Put — 1. Tyler Babcock, WW, 47-5.5; 2. Jon Todd, DS, 45-4.5; 3. Costner Ching, CW, 44-1.25; 4. Logan Jurrens, DA, 42-0.75; 5. Kobe Spader, DS, 41-11.5; 6. Mitchell Dale, JVC, 38-6; 7. Seth Spiehs, WW, 38-1; 8. Jaron Waters, WW, 37-6.5.
• High Jump — 1. Darian Ogunjemilusi, WW, 6-5; 2. Trevin Holland, DS, 5-7; 3. Josh Roth, DS, 5-5; 4. Jared Goldammer, SCW, 5-3; 5. Sawyer Senska, SCW, 5-3; 6 (tie). Will Parry and Brayden Rowe, A, 5-1; 8 (tie). Carter Mehling, WW and Kevin Munoz, CW, 5-1.
• Long Jump — 1. Darian Ogunjemilusi, WW, 20-6.25; 2. Darrian Hood, JVC, 20-1.75. 3. Dylan Johnson, CW, 19-4.5; 4. Ryan Berdnt, DA, 18-10.5; 5. Trevin Holland, DS, 18-4.25; 6. Wyatt Feistner, SCW, 18-1.5; 7. Jacob Bich, I, 18-0.5; 8. Josh Roth, DS, 17-8.75.
• Triple Jump — 1. Darrian Hood, JVC, 40-8; 2. Ryan Berndt, DA, 40-3; 3. Clayton Koppatschek, DA, 38-8.75; 4. Caleb Waldner, I, 37-11.5; 5. Trace Vierhauf, DA, 37-11; 6. Carter Mehling, WW, 36-6.75; 7. Wyatt Feistner, SCW, 35-11; 8. Koby Larson, SCW, 35-3.5.
• Pole Vault — 1.Karter Brandenburger, CW, 10-0; 2. Logan Brandriet, A, 8-6; 3. Harrison Wegner, E, 8-0.
• 400 Relay — 1. Castlewood (Dalton Eng, Noah Wiersma, Kaden Eng, Shelby Kerkvliet), :45.05; 2. James Valley Christian (Zane Zuccaro, Eric Hasart, Ryan Wager, Darrian Hood), :46.13; 3. Wolsey-Wessington, :46.95; 4. Deubrook Area, :47.12; 5. Sanborn Central-Woonsocket, :48.15; 6. Arlington, :49.19; 7. Estelline, :51.07; 8. De Smet, :52.44.
• 800 Relay — 1. Castlewood (Dalton Eng, Caleb DeKam, Kaden Eng, Shelby Kerkvliet), 1:32.74; 2. James Valley Christian (Zane Zuccaro, Eric Hasart, Michael Waldner, Darrian Hood), 1:35.77; 3. Sanborn Central-Woonsocket, 1:38.27; 4. Deubrook Area, 1:40.01; 5. Wolsey-Wessington 1:40.56; 6. Estelline, 1:42.63; 7. Arlington, 1:43.71; 8. De Smet, 1:46.06.
• 1,600 Relay — 1. Castlewood (Shelby Kerkvliet, Noah Wiersma, Kaden Eng, Dalton Eng), 3:30.65; 2. James Valley Christian (Zane Zuccaro, Michael Waldner, Colton Schweigert, Eric Hasart), 3:40.14; 3. Wolsey-Wessington, 3:50.56; 4. Lake Preston, 3:51.76; 5. Iroquois, 3:59.37; 6. Deubrook Area, 4:01.79; 7. Sanborn Central-Woonsocket, 4:02.64; 8. Wessington Springs, 4:08.84.
• Medley Relay — 1. Castlewood (Noah Wiersma, Kyler Tvedt, Corbin Nei, Kaden Eng), 3:54.87; 2. James Valley Christian (Zane Zuccaro, Ryan Wager, Eric Hasart, Michael Waldner), 3:57.16; 3. Sanborn Central-Woonsocket, 3:59.96; 4. Wolsey-Wessington, 4:00.63; 5. Lake Preston, 4:07.52; 6. Deubrook Area, 4:09.91; 7. Iroquois, 4:11.73; 8. Arlington, 4:11.97.
• 3,200 Relay — 1. James Valley Christian (Joshua Wieting, Zach Kleinsasser, Kedric Brantner, Colton Schweigert), 8:49.40; 2. Sanborn Central-Woonsocket (Trey Weber, Jared Goldammer, Austin Schmit, Spens Schlicht), 8:58.90; 3. Deubrook Area, 9:17.60; 4. De Smet, 9:31.60; 5. Wessington Springs, 9:34.60; 6. Wolsey-Wessington, 9:54; 7. Estelline, 10:18.70; 8. Arlington, 10:33.60.
Girls Division
• Team Scores — Deubrook Area (DA) 147, James Valley Christian (JVC) 100, Wolsey-Wessington (WW) 83, Lake Preston (LP) 80, De Smet (DS) 73, Estelline (E) 67, Arlington (A) 62, Sanborn Central-Woonsocket (SCW) 48, Castlewood (CW) 38.5, Iroquois (I) 12, Wessington Srpings (WS) 6.5.
• 100 Hurdles — 1. Karley DeKnikker, LP, :16.70; 2. Alaina Dale, JVC, :17.35; 3. Josalyn Wipf, JVC, :19.21; 4. Darah DeKam, CW, :19.73; 5. Summer Ludemann, WW, :20.50; 6. Chasity Vissia, WS, :20.52; 7. Teya Moody, SCW, :20.73.
• 300 Hurdles — 1. Cortney Bauman, DA, :48.62; 2. Abbey Strait, CW, :48.87; 3. Karley DeKnikker, LP, :50.04; 4. Trinity Boschee, SCW, :53.35; 5. Baylee Holmlund, DA, :54.33; 6. Alaina Dale, JVC, :54.87; 7. Emily Wedel, JVC, :57.65; 8. Josalyn Wipf, JVC, :58.08.
• 100 Dash — 1. Rylie Brown, LP, :12.57; 2. Alanna Hood, JVC, :13.00; 3. Brylee Hennrich, A, :13.51; 4. Isis Insua, I, :13.81; 5. Marissa Golas, E, :13.88; 6. Angelina Zuccaro, JVC, :13.91; 7. Kasey Pistulka, A, :14.03; 8. Abby Vermeulen, SCW, :14.06.
• 200 Dash — 1. Rylie Brown, LP, :25.88; 2. Ashley Vandermeer, DA, :25.92; 3. Gianna Janssen, DS, 28.01; 4. Brylee Hennrich, A, :28.61; 5. Mady Gilbertson, A, :28.82; 6. Leannah Tekrony, E, :28.92; 7. Tanley Goebel, A, :28.94; 8. Isis Insua, I, :29.10.
• 400 Dash — 1. Emily Martens, DS, 1:02.39; 2. Brylee Hennrich, A, 1:02.68; 3. Caycee Guinn, SCW, 1:02.73; 4. Tanley Goebel, A, 1:05.38; 5. Mallory Aughenbaugh, JVC, 1:07.59; 6. Julie Fischer, CW, 1:08.04; 7. Sierra York, WW, 1:08.15; 8. Taylor Lindsey, SCW, 1:09.27.
• 800 Run — 1. Shaylee DeBeer, DA, 2:27.93; 2. Samantha Dowling, JVC, 2:29.33; 3. Cortney Bauman, DA, 2:31.10; 4. Brylee Hennrich, A, 2:31.69; 5. Autumn Wilkinson, DS, 2:41.79; 6. Tessa Nelson, A, 2:45.01; 7. Shiara Noyes, WW, 2:45.17; 8. Brynn Haider, WW, 2:47.63.
• 1,600 Run — 1. Andrea Vandermeer, DA, 5:39.35; 2. Ashlyn DeKnikker, LP, 5:54.02; 3. Madelyn Brantner, JVC, 5:57.86; 4. Brynn Haider, WW, 6:07.62; 5. Ellie Voneye, SCW, 6:10.94; 6. Kerstyn Fast, JVC, 6:13.36; 7. Lexis Curry, LP, 6:19.67; 8. Avery Shumaker, JVC, 6:23.30.
• 3,200 Run — 1. Josie Olsen, DA, 12:25.41; 2. Andrea Vandermeer, DA, 12:26.08; 3. Madelyn Brantner, JVC, 13:30.78; 4. Kerstyn Fast, JVC, 13:31.13; 5. Abby Kate Hamilton, JVC, 13:51.11; 6. Macie Luce, WW, 13:56.07; 7. Victoria Donovan, A, 13:59.65.
• Discus — 1. Taylor Sprecher, WW, 113-1; 2. Tiffany Vohlken, E, 99-0; 3. Shannon Poppen, DS, 97-7; 4. Tasha Vohlken, E, 94-7; 5. Cortney Sprecher, WW, 93-4; 6. Clarie Olsen, DA, 92-4; 7. Kenzie Blue, DS, 88-4; 8. Lizzi Brandt, WW, 87-4.
• Shot Put — 1. Shannon Poppen, DS, 33-7; 2. Cortney Sprecher, WW, 32-9.5; 3. Taylor Sprecher, WW, 31-10.5; 4. Claire Olsen, DA, 31-9.75; 5. Kaytlyn Hawley, E, 31-5; 6. Morgan Saathoff, E, 31-4.5; 7. Tiffany Vohlken, E, 31-0; 8. Kenzie Blue, DS, 30-9.5.
• High Jump — 1. Kennadi Buchholz, DS, 4-11; 2. Myah Selland, SCW, 4-10; 3. Kristen Poppen, DS, 4-8; 4. Christine Nefzger, E, 4-4; 5. Miranda Blom, JVC, 4-4; 6. Sarah Urevig, DA, 4-2; 7. Darah DeKam, CW, 4-2; 8 (tie). Maddie Neely, WS and Sierra Schofield, CW, 4-0.
• Long Jump — 1. Ashley Vandermeer, DA, 16-3.75; 2. Sarah Urevig, DA, 14-9; 3. Kailen Krause, WW, 14-7.75; 4. Camryn Buelow, CW, 14-5.75; 5. Trixie Jo Schlechter, DA, 14-5.5; 6. Isis Insua, I, 14-4.5; 7. Jayna Haufschild, A, 14-0; 8. Kylie Beare, E, 13-11.
• Triple Jump — 1. Shaylee DeBeer, DA, 35-3; 2. Ashley Vandermeer, DA, 33-10; 3. Myah Selland, SCW, 31-10; 4. Kylie Beare, E, 31-2.25; 5. Emma Vandermeer, DA, 30-2.25; 6. Isis Insua, I, 29-9.25; 7. Jayna Haufschild, A, 28-7; 8. Brinn Begalka, E, 28-2.25.
• Pole Vault — 1. Jayna Haufschild, A, 8-0; 2, Alexia Vomacka, E, 6-0.
• 400 Relay — 1. Lake Preston (Ashlyn DeKnikker, Lindsay Hollestad, Karley DeKnikker, Rylie Brown), :53.51; 2. James Valley Christian (Elizabeth Mendel, Emily Dale, Emily Hasart, Alanna Hood), :54.48; 3. Wolsey-Wessington, :54.92; 4. Castlewood, :55.49; 5. Estelline, :55.68; 6. Sanborn Central-Woonsocket, :56.64; 7. Deubrook Area, :57.78; 8. Arlington, :58.29.
• 800 Relay — 1. Lake Preston (Ashley Neely, Lindsay Hillestad, Ashlyn DeKnikker, Rylie Brown), 1:51.63; 2. Wolsey-Wessington (Sierra York, Raquel Nelson, Chantel Haider, Kailen Krause), 1:53.02; 3. Estelline, 1:56.54; 4. Sanborn Central-Woonsocket, 1:57.49; 5. James Valley Christian, 1:57.50; 6. De Smet, 1:58.25; 7. Castlewood, 1:59.31; 8. Deubrook Area, 2:01.64.
• 1,600 Relay — 1. Deubrook Area (Shaylee DeBeer, Ashley Vandermeer, Josie Olsen, Cortney Bauman), 4:17.74; 2. Castlewood (Abbey Strait, Camryn Buelow, Joslyn Kooima, Julie Fischer), 4:21.25; 3. Lake Preston, 4:33.20; 4. De Smet, 4:34.59; 5. Estelline, 4:35.53; 6. James Valley Christian, 4:40.25; 7. Arlington, 4:41.07; 8. Wolsey-Wessington, 4:47.32.
• Medley Relay — 1. Wolsey-Wessington (Raquel Nelson, Kailen Krause, Chantel Nelson, Hailey Clarke), 4:40.14; 2. Lake Preston (Lexis Currey, Lindsay Hillestad, Ashley Neely, Ashlyn DeKnikker), 4:40.96; 3. De Smet, 4:44.58; 4. James Valley Christian, 4:45.17; 5. Estellien, 4:51.92; 6. Deubrook Area, 4:56.06; 7. Sanborn Central-Woonsocket, 5:12.04; 8. Wessington Springs, 5:14.82.
• 3,200 Relay — 1. Deubrook Area (Shaylee DeBeer, Andrea Vandermeer, Josie Olsen, Cortney Bauman), 10:08.11; 2. James Valley Christian (Samantah Dowling, Mallory Aughenbaugh, Madelyn Brantner, Karilyn Wieting), 10:42.33; 3. Wolsey-Wessington, 10:52.94; 4. Sanborn Central-Woonsocket, 11:05.69; 5. De Smet, 11:24.32; 6. Arlington, 11:38.30; 7. Wessington Springs, 11:52.45.


Video News
More In Sports