State Track and Field Championships


CLASS AA
GIRLS TEAM STANDINGS — 1, Lincoln, 118; 2, Brandon Valley, 108.50; 3, O’Gorman, 81; 4, RC Stevens, 79.50; 5, RC Central, 61; 6, Sturgis Brown, 50; 7, Brookings, 40; 8, Watertown, 32.50; 9, Harrisburg, 32; 10, Aberdeen Central, 30;
11, Yankton, 25.50; 12, Roosevelt, 22; 13, Mitchell, 18; 14, Pierre T.F. Riggs, 14; 15, Huron, 11; 16, Douglas, 9; 17, Washington, 6.
BOYS TEAM STANDINGS — 1, Lincoln, 151; 2, Brandon Valley, 86; 3, Roosevelt, 83; 4, Watertown, 74; 5, RC Central, 64.66; 6, Washington, 54; 7, O’Gorman, 38; 8, Sturgis Brown, 35; 9, Mitchell, 32; 10, RC Stevens, 26;
11, Harrisburg, 21; 12, Huron, 19; 13, Aberdeen Central, 16; 14, Pierre T.F. Riggs, 15; 15, Douglas, 14; 16, Brookings, 7; 17, Yankton, 1.33.
GIRLS 100 HURDLES — 1, Emilee Nickel, RC Central, 14.74; 2, Elizabeth Schaefer, RC Stevens, 14.84; 3, Ryley Heier, Lincoln, 15.33; 4, Josephine Dal, Lincoln, 15.58; 5, Sophie Tietz, Watertown, 15.60; 6, Kailee Bartels, Brookings, 15.71; 7, Holly Gerberding, Sturgis Brown, 15.75; —, Madason Tessier, Yankton, FS.
BOYS 110 HURDLES — 1, Wilson Kolbeck, Brandon Valley, 15.17; 2, Antonio Pierce, RC Central, 15.31; 3, Lawrence Lokonobei, Roosevelt, 15.31; 4, Gavin West, Sturgis Brown, 15.39; 5, Pierre Lear, Watertown, 15.48; 6, Josh Donahoe, Brandon Valley, 15.56; 7, Brock Mulvehill, Douglas, 16.09; 8, Kevin Jenkins, Douglas, 17.94.
GIRLS 100M DASH — 1, Callie DeWitt, O’Gorman, 12.06; 2, Krista Bickley, Brandon Valley, 12.14; 3, Kyah Watson, RC Stevens, 12.43; 4, Hannah Young, RC Central, 12.43; 5, Erin Kinney, Harrisburg, 12.65; 6, Alison Bren, Roosevelt, 12.83; 7, Jade Thomas, Lincoln, 12.91; 8, Rachel Brunner, Watertown, 12.93.
BOYS 100M DASH — 1, Collin Brison, Lincoln, 10.90; 2, Ethan McKinney, Washington, 10.94; 3, Spencer Neugebauer, Mitchell, 11.12; 4, Braiden Petersen, Brandon Valley, 11.14; 5, Jack Anderson, Harrisburg, 11.19; 6, Adam DeJong, Watertown, 11.23; 7, Cody Bevier, RC Stevens, 11.39; 8, Cole Deberg, Lincoln, 11.42.
GIRLS 800M RELAY — 1, Brandon Valley (Kennedy Nuebel, Morgan Thompson, Tanya Tingle, Krista Bickley), 1:41.35; 2, RC Stevens, 1:43.38; 3, Harrisburg, 1:45.03; 4, O’Gorman, 1:46.09; 5, Sturgis Brown, 1:46.20; 6, RC Central, 1:46.74; 7, Lincoln, 1:47.46; 8, Yankton, 1:48.65.
BOYS 800M RELAY — 1, Lincoln (Cole Deberg, Malik Redd, Jacob Becker, Collin Brison), 1:29.45; 2, RC Central, 1:30.18; 3, Brandon Valley, 1:30.21; 4, O’Gorman, 1:30.59; 5, Washington, 1:32.62; 6, Roosevelt, 1:33.29; —, Mitchell, DNF; —, Sturgis Brown, DQ.
GIRLS 1600M RUN — 1, Courtney Klatt, Lincoln, 5:00.78; 2, Ellie Abraham, Brookings, 5:05.17; 3, Kylee Bennett, Sturgis Brown, 5:10.45; 4, Lauren Wells, Brandon Valley, 5:13.64; 5, Madisyn Bietz, Yankton, 5:15.24; 6, Analise Levesque, Lincoln, 5:16.33; 7, Caroline Sudbeck, Lincoln, 5:17.19; 8, Zoe Douglas, Aberdeen Central, 5:19.19.
BOYS 1600M RUN — 1, Gabe Peters, Lincoln, 4:19.72; 2, Jakob Hanna, Brandon Valley, 4:20.84; 3, Seth Iverson, Roosevelt, 4:25.76; 4, Thane Hein, Roosevelt, 4:27.64; 5, Jack Elliott, Lincoln, 4:28.44; 6, Davis Johnson, Roosevelt, 4:29.20; 7, Henry Klitzke, Lincoln, 4:30.06; 8, Dylan Pierson, O’Gorman, 4:30.90.
GIRLS 400M RELAY — 1, RC Stevens (Lily Parris, Jacey Sawyer, Sophie Hartford, Kyah Watson), 48.38R; 2, RC Central, 48.86; 3, O’Gorman, 49.04; 4, Harrisburg, 49.87; 5, Brandon Valley, 50.25; 6, Watertown, 50.32; 7, Brookings, 50.97; —, Lincoln, DQ.
BOYS 400M RELAY — 1, Lincoln (Cole Deberg, Malik Redd, David Bizimana, Collin Brison), 42.95; 2, Roosevelt, 43.13; 3, RC Central, 43.29; 4, Washington, 43.31; 5, Mitchell, 43.61; 6, Watertown, 43.92; 7, Aberdeen Central, 44.41; 8, Douglas, 47.12.
GIRLS 400M DASH — 1, Krista Bickley, Brandon Valley, 55.80; 2, Kyla Crago, Mitchell, 58.59; 3, Tanya Tingle, Brandon Valley, 58.90; 4, Kennedy Nuebel, Brandon Valley, 1:00.21; 5, Sydney Venner, O’Gorman, 1:00.87; 6, Lauren VanHolland, Harrisburg, 1:01.98; 7, Chloe Black, Lincoln, 1:02.12; 8, Alexa Buckley, Watertown, 1:02.65.
BOYS 400M DASH — 1, Andrew Reuter, O’Gorman, 50.01; 2, Ethan McKinney, Washington, 50.35; 3, Sam Fjelstad, Sturgis Brown, 50.88; 4, Garang Longar, O’Gorman, 50.96; 5, Adam DeJong, Watertown, 51.66; 6, Braiden Petersen, Brandon Valley, 51.85; 7, Jacob Becker, Lincoln, 52.49; —, Jarett Keffeler, Sturgis Brown, DQ.
GIRLS 300 HURDLES — 1,  Elizabeth Schaefer, RC Stevens, 44.91; 2, Holly Gerberding, Sturgis Brown, 45.91; 3, Ryley Heier, Lincoln, 46.05; 4, Josephine Dal, Lincoln, 46.12; 5, Chelsey Bad Moccasin, 47.12; 6, Deyona Little, Huron, 47.61; 7, Taylor Thomas, Harrisburg, 49.94; —, Isabel Kinzer, Washington, DQ.
BOYS 300 HURDLES — 1, Josh Donahoe, Brandon Valley, 39.78; 2, Antonio Pierce, RC Central, 39.96; 3, Pierre Lear, Watertown, 40.48; 4, Justice West, Sturgis Brown, 40.70; 5, Cody Buckingham, RC Central, 40.94; 6, Joshua Schumacher, RC Stevens, 41.21; 7, James House, Brandon Valley, 41.48; 8, Bryce Walls, Roosevelt, 41.63.
GIRLS MEDLEY RELAY — 1, Brookings (Baylee Tetzlaff, Emily Rystrom, Madison Gray), 4:08.57R; 2, Lincoln (Jade Thomas, Emira Belhaj, Liz Bindert, Courtney Klatt), 4:10.83R; 3, Sturgis Brown, 4:14.07; 4, Brandon Valley, 4:16.17; 5, RC Stevens, 4:17.21; 6, RC Central, 4:21.87; 7, Roosevelt, 4:24.85; 8, Washington, 4:27.05.
BOYS MEDLEY RELAY — 1, Lincoln (Colin Schuller, Tiegen Salava, Tyson Christians, Gabe Peters), 3:35.57; 2, Roosevelt, 3:37.67; 3, Brandon Valley, 3:42.64; 4, Watertown, 3:42.99; 5, Washington, 3:44.28; 6, Mitchell, 3:44.58; 7, Pierre T.F. Riggs, 3:48.87; 8, RC Central, 3:51.96.
GIRLS 200M DASH — 1, Krista Bickley, Brandon Valley, 24.84; 2, Callie DeWitt, O’Gorman, 25.16; 3, Hannah Young, RC Central, 25.46; 4, Kyah Watson, RC Stevens, 25.59; 5, Maddison Sullivan, RC Central, 26.12; 6, Gozeila Bilal, O’Gorman, 26.22; 7, Alison Bren, Roosevelt, 26.28; 8, Tanya Tingle, Brandon Valley, 26.75.
BOYS 200M DASH — 1, Collin Brison, Lincoln, 22.22; Spencer Neugebauer, Mitchell, 22.55; 3, Braiden Petersen, Brandon Valley, 22.68; 4, Alexander Knudtson, RC Central, 22.74; 5, Jack Anderson, Harrisburg, 22.91; 6, Ethan McKinney, Washington, 23.12; 7, Jarett Keffeler, Sturgis Brown, 23.53; 8, Andrew Reuter, O’Gorman, 24.90.
GIRLS 1600M RELAY — 1, Brandon Valley (Hannah Hendrick, Haylee Waterfall, Kennedy Nuebel, Tanya Tingle), 4:01.45; 2, O’Gorman, 4:02.11; 3, Brookings, 4:02.14; 4, Lincoln, 4:04.19; 5, RC Stevens, 4:04.93; 6, RC Central, 4:07.08; 7, Sturgis Brown, 4:07.14; 8, Yankton, 4:07.82.
BOYS 1600M RELAY — 1, O’Gorman (Tres Jones, Canyon Bauer, Beau Blount, Garang Longar), 3:24.81; 2, Watertown, 3:26.07; 3, Sturgis Brown, 3:26.63; 4, RC Stevens, 3:27.02; 5, Lincoln, 3:28.34; 6, Brandon Valley, 3:30.14; 7, Roosevelt, 3:30.55; 8, RC Central, 3:31.13.
BOYS HIGH JUMP — 1, Jacob Martin, RC Stevens, 6-08.00; 2, Nate Popkes, Lincoln, 6-06.00; 3, Shiloh Flannigan, Washington, 6-05.00; 4, Damarcus Weldon, Lincoln, 6-02.00; 5, Jayden Johannsen, Washington, 6-02.00; 6, Sharif Redd, Lincoln, 6-00.00; 7, Noah Wuor, Roosevelt, 6-00.00; t-8, Dylan Hay, RC Central, Tod Stephens, RC Central, Chris Kinsley, Yankton, 5-10.00.
GIRLS HIGH JUMP — 1, Carly Haring, Mitchell, 5-07.00; 2, Addison Eisenbeisz, Piere T.F. Riggs, 5-07.00; 3, Michelle Johnson, RC Central, 5-06.00; 4, Alayna Falak, Watertown, 5-04.00; t-5, Sophie Tietz, Watertown, Morgan Thompson, Brandon Valley, 5-02.00; 7, Ashlyn Simons, Sturgis Brown, 5-02.00; 8, Morgan Hansen, Lincoln, 5-02.00.
CLASS A
GIRLS TEAM STANDINGS — t-1, Madison, St. Thomas More, 64; 3, Custer, 62; 4, Dakota Valley, 49; 5, West Central, 45; 6, Belle Fourche, 43.50; 7, Spearfish, 34; 8, Canton, 32; 9, Hill City, 27; t-10, Tea Area, Todd County, 26;
12, Groton Area, 23; 13, Mt. Vernon/Plankinton, 21; 14, Beresford, 19.50; 15, Tri-Valley, 19; 16, SF Christian, 17.50; 17, Vermillion, 16; 18, Lennox, 14; t-19, Hamlin, Chamberlain, Elk Point-Jefferson, 13;
22, McCook Central/Montrose, 12.50; t-23, Dell Rapids, Ethan/Parkston, 12; 25, Sioux Valley, 11; 26, Lead-Deadwood, 10; 27, Wagner, 9; 28, Britton-Hecla, Winner, 7; 30, Red Cloud, 6;
31, Redfield/Doland, 5; 32, Stanley County, 4; 33, Bon Homme, 2; 34, Flandreau, 1.
BOYS TEAM STANDINGS — 1, SF Christian, 112; 2, St. Thomas More, 106; 3, Madison, 41; 4, Winner, 40; 5, Chamberlain, 37; 6, Spearfish, 36; t-7, Tri-Valley, Dell Rapids, 32; 9, Aberdeen Roncalli, 25; 10, Custer, 24;
11, Hill City, 23; 12, West Central, 21; 13, Stanley County, 19; 14, Garretson, 17; 15, Beresford, 15; t-16, Lennox, Lead-Deadwood, 14; 18, Dakota Valley, 13; 19, Miller, 11; t-20, Vermillion, Redfield/Doland, Tea Area, 10; 23, Canton, 9; t-24, Webster Area, Hamlin, 8; t-26, Milbank Area, Mt. Vernon/Plankinton, 7; 28, Hot Springs, 6; t-29, Groton Area, Bon Homme, 5;
t-31, Britton-Hecla, Wagner, 4; t-33, Clark/Willow Lake, Red Cloud, 3; t-35, Bennett County, Elk Point-Jefferson, 2; t-37, Todd County, Belle Fourche, Mobridge-Pollock, Little Wound, 1.
GIRLS 100 HURDLES — 1, Averi Schmeichel, West Central, 15.37; 2, Chastnee Lamer, Tri-Valley, 15.67; 3, Dellaney Bonin, Canton, 15.85; 4, Emily McDonald, Tri-Valley, 16.10; 5, Stephan Faulhaber, Mt. Vernon/Plankinton, 16.13; 6, Jacy Pulse, McCook Central/Montrose, 16.21; 7, Emma Mechels, Lennox, 16.42; 8, Skylar Sullivan, St. Thomas More, 18.54.
BOYS 110 HURDLES — 1, Cooper Baloun, Redfield/Doland, 15.08; 2, Justus Adams, SF Christian, 15.19; 3, Caden Lamer, Tri-Valley, 15.57; 4, Jonathan Doeden, Groton, 15.67; 5, Stephon St. Pierre, Wagner, 15.70; 6, Cade Poppen, Hamlin, 15.89; 7, Ethan Gilbert, Lennox, 15.97; 8, Brenden Johnson, Hill City, 16.46.
GIRLS 100M DASH — 1, Shayla Howell, Belle Fourche, 12.33; 2, Mikayla Wevik, Tea Area, 12.70; 3, Cae Valandra-Prue, Todd County, 12.73; 4, Ashley Odenbach, Spearfish, 12.76; 5, Julia Yoder, SF Christian, 12.88; 6, Abbie Strasser, Lennox, 12.93; 7, Bailey Carlson, St. Thomas More, 13.06; 8, Carolyn Eckrich, St. Thomas More, 13.11.
BOYS 100M DASH — 1, Jake Aanderud, St. Thomas More, 11.07; 2, Cameron Kuil, Winner, 11.08; 3, Parker Nelson, SF Christian, 11.12; 4, Thomas Rafferty, St. Thomas More, 11.18; 5, Jesse Lohan, Canton, 11.21; 6, Rus Leader Charge, 11.44; 7, Eric Holzer, Aberdeen Roncalli, 11.48; 8, Hunter Hansen, Dell Rapids, 11.50.
GIRLS 800M RELAY — 1, West Central (Kali Nelson, Averi Schmeichel, Kamryn Lindskov, Sydney Kurtz), 1:45.77; 2, St. Thomas More, 1:46.92; 3, Mt. Vernon/Plankinton, 1:48.37; 4, Lennox, 1:48.60; 5, Canton, 1:48.61; 6, Madison, 1:48.97; 7, SF Christian, 1:49.19; 8, Dell Rapids, 1:50.02.
BOYS 800M RELAY — 1, St. Thomas More (Jacob Hyde, Spencer Lund, Jake Aanderud, Thomas Rafferty), 1:30.52; 2, SF Christian, 1:30.72; 3, Winner, 1:31.21; 4, Dell Rapids, 1:32.76; 5, Dakota Valley, 1:32.82; 6, Aberdeen Roncalli, 1:33.25; 7, Milbank Area, 1:34.05; 8, West Central, 1:34.74.
GIRLS 1600M RUN — 1, Marisa Schulz, Dakota Valley, 5:06.16; 2, Tori Glazier, Custer, 5:07.68; 3, Mallory Delmont, Custer, 5:09.56; 4, Maddie Lavin, Vermillion, 5:10.35; 5, Ella Byers, Chamberlain, 5:11.70; 6, Marion Hohn, Hill City, 5:13.05; 7, kaci Cooper, St. Thomas More, 5:16.21; 8, Karlee Simmons, Hill City, 5:16.35.
BOYS 1600M RUN — 1, Caleb DeWeerd, SF Christian, 4:18.88; 2, Luke Julian, St. Thomas More, 4:21.97; 3, Derick Peters, West Central, 4:27.35; 4, Ty Trainor, St. Thomas More, 4:30.19; 5, Ke Kleinwolterink, Tea Area, 4:30.97; 6, Lance VanZee, SF Christian, 4:32.20; 7, Logan Broeder, Spearfish, 4:32.57; 8, Tristia Old horse, Hot Springs, 4:32.84.
GIRLS 400M RELAY — 1, Tea Area (Brooke Piper, Desirae Patzwald, Joni Hofer, Mikayla Wevik), 50.34; 2, West Central, 50.37; 3, Mt. Vernon/Plankinton, 51.35; 4, Tri-Valley, 51.43; 5, SF Christian, 51.55; 6, St. Thomas More, 51.68; 7, Canton, 51.69; 8, Lennox, 51.88.
BOYS 400M RELAY — 1, Madison (Mason Leighton, Jadon Janke, Josh Giles, Jaxon Janke), 43.66; 2, St. Thomas More, 43.91; 3, Aberdeen Roncalli, 44.17; 4, Tri-Valley, 44.63; 5, SF Christian, 44.75; 6, Dakota Valley, 44.99; 7, Garretson, 45.11; 8, Winner, 45.16.
GIRLS 400M DASH — 1, Cae Valandra-Prue, Todd County, 56.52R; 2, Haleigh Timmer, St. Thomas More, 57.70; 3, Olivia Rud, Madison, 58.36; 4, Jacy Pulse, McCook Central/Montrose, 1:00.05; 5, Calli Davis, Elk Point-Jefferson, 1:00.10; 6, Dacey Rihanek, Mt. Vernon/Plankinton, 1:00.57; 7, Klaire Kirsch, St. Thomas More, 1:01.31; 8, Samantha Schuyler, Winner, 1:01.90.
BOYS 400M DASH — 1, Cameron Kuil, Winner, 48.52; 2, Keisean Deehr-Thornton, Garretson, 50.18; 3, Tiegen Priebe, Chamberlain, 50.20; 4, Corbin Miller, Hill City, 50.24; 5, Tavian Ashurst, Spearfish, 50.81; 6, Tanner Heim, Dell Rapids, 51.33; 7, Dane Rihanek, Mt. Vernon/Plankinton, 51.62; 8, Colton Cox, Aberdeen Roncalli, 51.85.
GIRLS 300 HURDLES — 1, Dellaney Bonin, Canton, 47.21; 2, Julianne Thomsen, Custer, 47.31; 3, Jessi Giles, Madison, 48.51; 4, Aspen Hansen, Dell Rapids, 48.64; 5, Tori Jones, Stanley County, 49.32; 6, Sarah Rath, Canton, 49.83; 7, Stephan Faulhaber, Mt. Vernon/Plankinton, 49.95; 8, Emily McDonald, Tri-Valley, 50.35.
BOYS 300 HURDLES — 1, Justus Adams, SF Christian, 39.58; 2, Gavin Haefs, Lead-Deadwood, 39.76; 3, Elijah Heiberger, Tri-Valley, 40.92; 4, Caden Lamer, Tri-Valley, 41.02; 5, Ethan Gilbert, Lennox, 42.46; 6, Tyler Traphagen, Aberdeen Roncalli, 42.58; 7, Braeden Ferguson, Spearfish, 48.92; —, Riggs Priebe, Chamberlain, DQ.
GIRLS MEDLEY RELAY — 1, Dakota Valley (Anna Rasmussen, Tori Schulz, Alyssa Johnson, Marisa Schulz), 4:14.22; 2, St. Thomas More, 4:17.07; 3, Madison, 4:19.87; 4, Vermillion, 4:21.26; 5, Hill City, 4:22.42; 6, Ethan/Parkston, 4:25.80; 7, Spearfish, 4:28.24; 8, Flandreau, 4:32.02.
BOYS MEDLEY RELAY — 1, SF Christian (Daniel Strand, Mitch Oostra, Cooper Hitt, Caleb DeWeerd), 3:37.45; 2, Hill City, 3:39.42; 3, Vermillion, 3:40.52; 4, Webster Area, 3:41.83; 5, Madison, 3:46.60; 6, Clark/Willow Lake, 3:48.07; 7, Dell Rapids, 3:58.61; —, Mt. Vernon/Plankinton, DNF.
GIRLS 200M DASH — 1, Shayla Howell, Belle Fourche, 25.62; 2, Cae Valandra-Prue, Todd County, 26.52; 3, Olivia Rud, Madison, 26.60; 4, Ashley Odenbach, Spearfish, 26.66; 5, Grace Perrenoud, SF Christian, 26.76; 6, Sydney Kurtz, West Central, 26.96; 7, Mikayla Wevik, Tea Area, 26.97; 8, Bailey Carlson, St. Thomas More, 27.24.
BOYS 200M DASH — 1, Cameron Kuil, Winner, 22.26; 2, Parker Nelson, SF Christian, 22.70; 3, Jake Aanderud, St. Thomas More, 23.00; 4, Jesse Lohan,Canton, 23.10; 5, Jacob Hyde, St. Thomas More, 23.22; 6, Keisean Deehr-Thornton, Garretson, 23.27; 7, Zeke Robinson, Elk Point-Jefferson, 23.29; 8, Thomas Rafferty, St. Thomas More, 23.45.
GIRLS 1600M RELAY — 1, Madison (Jeni Giles, Hailey Streff, Anna Theophilus, Olivia Rud), 4:06.70; 2, West Central, 4:06.70; 3, Dell Rapids, 4:12.19; 4, Elk Point-Jefferson, 4:12.21; 5, Spearfish, 4:13.72; 6, Lennox, 4:14.06; 7, Vermillion, 4:15.07; —, St. Thomas More, DQ.
BOYS 1600M RELAY — 1, St. Thomas More (Spencer Lund, Ty Traino, Luke Julian, Jake Aanderud), 3:25.87; 2, Dell Rapids, 3:26.38; 3, SF Christian, 3:27.85; 4, Milbank Area, 3:31.68; 5, Spearfish, 3:31.75; 6, Chamberlain, 3:34.05; 7, Vermillion, 3:34.34; 8, Webster Area, 3:34.55.
GIRLS DISCUS — 1, Jordan Menken, Custer, 137-07; 2, Faith Leiseth, Hamlin, 128-05; 3, Janae Patterson, Wagner, 124-11; 4, Cali Boden, 116-10, Beresford; 5, Jessica Bjerke, Groton Area, 115-03; 6, Taylor Holm, Groton Area, 112-05; 7, Kenna Curry, Elk Point-Jefferson, 112-03; 8, Mady Handel, Chamberlain, 111-02.
BOYS DISCUS — 1, Reed Ashmore, Custer, 157-09; 2, Damon Hoftiezer, Stanley County, 149-10; 3, Chris Housken, Beresford, 148-07; 4, Nash Hutmacher, Chamberlain, 145-11; 5, Isaac Kortermeyer, St. Thomas More, 144-04; 6, Caleb Carnes, Beresford, 143-00; 7, Jacob Kasowski, Tri-Valley, 137-02; 8, Carson Keller, Mobridge-Pollock, 136-03.
CLASS B
GIRLS TEAM STANDINGS — 1, Deubrook Area, 78; 2, Parker, 48; 3, Gayville-Volin, 42; 4, Chester Area, 41; t-5, New Underwood, Newell, 39; 7, Ipswich, 38.20; 8, Viborg-Hurley, 38; t-9, Sanborn Central/Woonsocket, Howard, 25;
t-11, Sully Buttes, Platte-Geddes, 24; 13, Wilmot, 21; t-14, Potter County, Lake Preston, 20; 16, Warner, 19.20; 17, Wall, 18; 18, Tripp-Delmont/Armour, 14; 18, Avon, 14; 20, RC Christian, 13;
21, Eureka/Bowdle, 12; t-22, Waverly-South Shore, Canistota, 11; 24, Menno, 10; t-25, DR St. Mary, Freeman, 9; t-27, Corsica-Stickney, Hanson, Irene-Wakonda, 8; t-30, Tri-State, Castlewood, 5;
t-32, Colome, Langford Area, Freeman Academy/Marion, 4; 35, Arlington, 3.20; t-36, Wolsey-Wessington, McIntosh, Colman-Egan, Northwestern, Lyman, Highmore-Harrold, 3;
42, Scotland, 2.20; t-43, Bridgewater-Emery, Philip, Bison, 2; 46, Elkton-Lake Benton, 1.20; t-47, Mitchell Christian, Kimball/White Lake, 1.
BOYS TEAM STANDINGS — 1, Chester Area, 64; 2, Colman-Egan, 60; 3, Bison, 38; 4, James Valley Christian, 37; 5, Colome, 36; 6, Potter County, 35; 7, Langford Area, 32; 8, RC Christian, 31; 9, Viborg-Hurley, 30; t-10, Corsica-Stickney, Castlewood, 29;
12, Herreid/Selby Area, 25; 13, Wall, 21; 14, Freeman, 19; T-15, Northwestern, Gregory, 18; 17, Burke/South Central, 17; t-18, Ipswich, Irene-Wakonda, Sunshine Bible Academy, 16; 21, Wolsey-Wessington, 15; t-22, Lower Brule, Freeman Academy/Marion, 13; 24, Philip, 12; 25, Florence/Henry, Andes Central/Dakota Christian, Canistota, 10; 28, Gayville-Volin, 8; 28, Harding County, 8; 28, Sully Buttes, 8;
t-31, Eureka/Bowdle, Bridgewater-Emery, 7; t-33, Oldham-Ramona/Rutland, Alcester-Hudson, Platte-Geddes, 6; 36, Frederick, 5; 37, Timber Lake, 4; t-38, Lemmon, Warner, 2; 40, Faulkton Area, 1; 40, Scotland, 1.
GIRLS 100 HURDLES — 1, Brianna Philipsen, New Underwood, 15.82; 2, Shannon Sokolowski, Irene-Wakonda, 15.92; 3, Sydney Leidholt, Warner, 16.01; 4, Saraya Bronson, Wilmot, 16.08; 5, Ashton Vaith, Menno, 16.26; 6, Holly Richards, Viborg-Hurley, 16.27; 7, Raelin Jurgens, Parker, 16.72; 8, Autumn Pitlick, Potter County, 19.57.
BOYS 110 HURDLES — 1, Walker Olivier, Colman-Egan, 14.82; 2, Mason Larson, Langford Area, 15.90; 3, Levi DeVries, Chester Area, 16.04; 4, Joshua Moser, Corsica Stickney, 16.33; 5, Parker Wollman, RC Christian, 16.37; 6, Josh McKinstry, Bison, 16.55; 7, Clayton Menning, Corsica-Stickney, 17.12; 8, Kaden Lee, Faulkton Area, 17.94.
GIRLS 100M DASH — 1, Karley Peters, Parker, 12.41; 2, Josie Wolf, Chester, 12.60; 3, Makenna Larson, Chester, 12.93; 4, Rylie Brown, Lake Preston, 12.98; 5, Kalli Ortman, Canistota, 13.10; 6, Lauren Sees, Avon, 13.15; 7, Alexis Even, Parker, 13.24; 8, Callie Heath, Colome, 13.31.
BOYS 100M DASH — 1, Chance Olson, Langford Area, 11.19; 2, Riley Greenhoff, Chester Area, 11.19; 2, Cade Larson, Chester Area, 11.38; 3, Taven McKee, Gayville-Volin, 11.47; 5, Brady Hill, Sully Buttes, 11.41; 6, Dari Ogunjemilusi, Wolsey-Wessington, 11.43; 7, Simon Rinder, Herreid/Selby Area, 11.55; 8, Dawson Simon, Potter County, 11.66.
GIRLS 800M RELAY — 1, Parker (Alexis Even, Mayson Preheim, Rayna Mohr, Karley Peters), 1:46.81; 2, Viborg-Hurley, 1:47.49; 3, Chester Area, 1:49.45; 4, Tripp-Delmont/Armour, 1:50.28; 5, Corsica-Stickney, 1:51.44; 6, Hanson, 1:51.90; 7, Freeman, 1:52.10; 8, Lake Preston, 1:52.35.
BOYS 800M RELAY — 1, Potter County (Mason Stanley, Tanner Storer, Ben Krueger, Dawson Simon), 1:31.90; 2, Chester Area, 1:32.37; 3, Herreid/Selby Area, 1:32.38; 4, Freeman, 1:33.66; 5, Colman-Egan, 1:33.98; 6, Castlewood, 1:34.71; 7, Viborg-Hurley, 1:34.77; 8, RC Christian, 1:35.50.
GIRLS 1600M RUN — 1, Delaney Leber, Newell, 5:15.39; 2, Josie Olsen, Deubrook Area, 5:26.84; 3, Laura Nelson, Gayville-Volin, 5:27.40; 4, Tessa Kilber, Ipswich, 5:29.88; 5, Ashlyn DeKnikker, Lake Preston, 5:31.33; 6, Oakley Jandreau, Highmore-Harrold, 5:32.00; 7, Andrea Vandermeer, Deubrook Area, 5:32.73; 8, Christina Vogel, DR St. Mary, 5:33.04.
BOYS 1600M RUN — 1, Daniel Burkhalter, Bison, 4:19.55; 2, Derek Boekelheide, Northwestern, 4:32.54; 3, Aaron Voigt, Gregory, 4:37.54; 4, Kray Person, Burke/South Central, 4:38.09; 5, Thaniel Schroeder, Freeman Academy, 4:38.24; 6, Kedric Brantner, James Valley Christian, 4:40.64; 7, Grant DeWitt, Florence/Henry, 4:41.89; 8, Colton Weeldreyer, Ipswich, 4:42.95.
GIRLS 400M RELAY — 1, Chester Area (Hanna Reiff, Makenna Larson, Karissa Campbell, Josie Wolf), 51.13; 2, Platte-Geddes, 52.20; 3, Tripp-Delmont/Armour, 52.38; 4, Viborg-Hurley, 52.50; 5, RC Christian, 52.83; 6, Colome, 53.09; 7, Freeman, 53.40; 8, Hanson, 53.44.
BOYS 400M RELAY — 1, Potter County (Mason Stanley, Tanner Storer, Ben Krueger, Dawson Simon), 44.13R; 2, Herreid/Selby Area 44.44; 3, Chester Area, 44.85; 4, Castlewood, 45.29; 5, Corsica-Stickney, 45.31; 6, Freeman, 45.37; 7, Frederick, 45.38; 8, Sully Buttes, 45.57.
GIRLS 400M DASH — 1, Karley Peters, Parker, 57.42; 2, Delaney Leber, Newell, 58.54; 3, Kirsten Paetow, Viborg-Hurley, 59.10; 4, Sierra Wieseler, Potter County, 1:00.45; 5, Ella Heinitz, DR St. Mary, 1:00.61; 6, Alexis Even, Parker, 1:00.72; 7, Adyson Dwight, Langford Area, 1:01.38; 8, Ally Holter, Platte-Geddes, 1:01.62.
BOYS 400M DASH — 1, Logan Hansen, Viborg-Hurley, 49.35; 2, Tim Ward, RC Christian, 49.59; 3, Kade Groos, Colman-Egan, 51.07; 4, Braxton Schmidt, Freeman, 51.62; 5, Michael Maas, Andes Central, 51.73; 6, Cole Kriech, Colman-Egan, 51.94; 7, Tanner Storer, Potter County, 52.35; 8, Zach Sumption, Frederick, 53.42.
GIRLS 300 HURDLES — 1, Sydney Leidholt, Warner, 46.33; 2, Myah Selland, Sanborn Cent./Woonsocket, 46.42; 3, Saraya Bronson, Wilmot, 46.93; 4, Cortney Bauman, Deubrook Area, 47.63; 5, Abbey Strait, Castlewood, 48.55; 6, Lexi Ballard, New Underwood, 48.69; 7, Josie Fuhrmann, Freeman, 49.47; 8, Autumn Pitlick, Potter County, 56.79.
BOYS 300 HURDLES — 1, Walker Olivier, Colman-Egan, 40.50; 2, Anthony Nelson, Irene-Wakonda, 41.93; 3, Jacob Eddy, Bridgewater-Emery, 41.94; 4, Andrew Law, Wall, 43.00; 5, Tucker Kraft, Timber Lake, 43.54; 6, Josh McKinstry, Bison, 43.76; 7, Dillon Reede, Lemmon, 43.90; 8, Cole Gerlach, Corsica-Stickney, 44.84.
GIRLS MEDLEY RELAY — 1, Viborg-Hurley (Lexie Jensen, Holly Richards, Emily Bjerkaas, Kirsten Paetow), 4:22.23; 2, Sully Buttes, 4:24.90; 3, Lake Preston, 4:28.43; 4, Platte-Geddes, 4:28.58; 5, Corsica-Stickney, 4:30.48; 6, Tripp-Delmont/Armour, 4:33.61; 7, Avon, 4:34.40; 8, Kimball/White Lake, 4:39.78.
BOYS MEDLEY RELAY — 1, Viborg-Hurley (Brodee Sherman, Logan Slack, Ryan Doorn, Logan Hansen), 3:40.64; 2, Colman-Egan, 3:43.20; 3, Sunshine Bible Academy, 3:47.01; 4, Corsica-Stickney, 3:49.59; 5, Gregory, 3:50.39; 6, RC Christian, 3:52.57; 7, Castlewood, 3:52.63; 8, Eureka/Bowdle, 3:54.55.
GIRLS 200M DASH — 1, Karley Peters, Parker, 25.97; 2, Josie Wolf, Chester Area, 26.17; 3, Cerington Jones, New Underwood, 26.19; 4, Ashley Vandermeer, Deubrook Area, 26.43; 5, Rylie Brown, Lake Preston, 26.91; 6, Makenna Larson, Chester Area, 26.99; 7, Adyson Dwight, Langford Area, 27.20; 8, Alexis Even, Parker, 27.46.
BOYS 200M DASH — 1, Riley Greenhoff, Chester, 22.99; 2, Chance Olson, Langford Area, 23.20; 3, Tim Ward, RC Christian, 23.32; 4, Walker Olivier, Colman-Egan, 23.44; 5, Cade Larson, Chester Area, 23.63; 6, Taven McKee, Gayville-Volin, 23.76; 7, Dari Ogunjemilusi, Wolsey-Wessington, 23.94; 8, Dalton Eng, Castlewood, 23.95.
GIRLS 1600M RELAY — 1, New Underwood (Lexi Ballard, Portia Wiebers, Brianna Philipsen, Cerington Jones), 4:05.72; 2, Deubrook Area, 4:07.82; 3, Viborg-Hurley, 4:13.90; 4, Potter County, 4:14.61; 5, Hanson, 4:16.68; 6, Freeman, 4:19.43; 7, Sully Buttes, 4:20.15; 8, Castlewood, 4:23.25.
BOYS 1600M RELAY — 1, Colman-Egan (Bodee Groos, Walker Olivier, Cole Kriech, Kade Groos), 3:28.45; 2, Potter County, 3:28.81; 3, Castlewood, 3:29.15; 4, Freeman, 3:29.62; 5, Sunshine Bible Academy, 3:32.47; 6, James Valley Christian, 3:35.92; 7, Corsica-Stickney, 3:37.26; 8, Bridgewater-Emery, 3:36.91.
GIRLS LONG JUMP — 1, Cerington Jones, New Underwood, 16-07.00; 2, Sam Raile, Eureka/Bowdle, 15-09.50; 3, Lauren Sees, Avon, 15-08.75; 4, Ashley Vandermeer, Deubrook Area, J15-08.75; 5, Breanna Heidemann, RC Christian, 15-07.50; 6, Olivia Baumberger, Colman-Egan, 15-04.25; 7, Julianna Kari, Bison, 15-02.75; 8, Grace Fryda, Scotland, 15-02.50.
BOYS LONG JUMP — 1, Kelly O’Bryan, Colome, 21-03.75; 2, Darrian Hood, James Valley Christian, 21-00.50; 3, Chance Olson, Langford Area, 20-09.50; 4, Dari Ogunjemilusi, Wolsey-Wessington, 20-06.50; 5, Jayd VanDerWerff, Gregory, 20-05.75; 6, Trey King, Irene-Wakonda, 20-05.25; 7, Logan Schaefbauer, Herreid/Selby Area, 19-11.50; 8, Hayden StLuka, Platte-Geddes, 19-11.00.


Video News
More In Sports